Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Młodzi muzycy zagrali dla Niepodległej

Uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej włączyli się w jubileuszowe obchody odzyskania niepodległości. Z tej okazji, wraz ze swymi nauczycielami, przygotowali koncert muzyki polskiej, sięgając po utwory rzadko wykonywane, bądź zagrane na nietypowych instrumentach. Była też niespodzianka, bo młoda pianistka... tym razem zaśpiewała, a na fortepianie akompaniował jej tata. Wszystko to miało miejsce w pięknie wyremontowanym budynku, pamiętającym jeszcze czasy carskiego zaboru. – Zależało nam na tym, żeby to był koncert dla Niepodległej, żeby to była muzyka polska, niosąca jakieś treści – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Bacha czy Mozarta uczniowie grają na co dzień, a na dziś przygotowaliśmy coś polskiego i coś specjalnego!

Z wybudowanego pod koniec XIX wieku przez władze carskie kompleksu więziennego II wojnę światową przetrwały zaledwie trzy budynki. W jednym z nich, wcześniej siedzibie administracji więzienia i mieszkalnym, mieści się obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, od kilku lat sukcesywnie remontowana wewnątrz i na zewnątrz.  
– Już prawie zamknęliśmy ten remont! – nie kryje satysfakcji dyr. Korona. – Od jesieni ubiegłego roku odnowiliśmy więc elewację szkoły, praktycznie w całym budynku oświetlenie zostało wymienione na ledowe ze sterowaniem elektronicznym, a w auli dokonano montażu wentylacji mechanicznej i klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia. Zmieniono też wszystkie okna na trzyszybowe drewniane, szczelne i z nawiewnikami, a całość sal na poddaszu jest już klimatyzowana, co jest dużą ulgą podczas upałów. Osuszono również wszystkie piwnice, gdzie mamy też już w 80 % przygotowane pomieszczenie na małe studio nagrań na nasze potrzeby – teraz tylko trzeba je wyposażyć, od dźwiękoszczelnych drzwi do sprzętu nagraniowego.
Fakt, że takie studio przydałoby się w szkole potwierdzili też uczestnicy poniedziałkowego koncertu patriotycznego, bo młodych talentów godnych profesjonalnej rejestracji, zwycięzców ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w kraju i poza jego granicami, w łomżyńskiej PSM nie brakuje. Kształci się w niej obecnie ponad 200 uczniów, gdzie ci starsi to już nierzadko prawdziwi wirtuozi, współpracujący jeszcze na etapie nauki z orkiestrą Filharmonii Kameralnej.
Uczniów nie trzeba też namawiać do udziału w koncertach, bo dla większości z nich muzyka to prawdziwa pasja, a nierzadko wiążą z nią zawodowe plany na przyszłość. 
– W takich koncertach uczestniczą tylko ochotnicy – podkreśla Mirosław Korona. – Jest oczywiście weryfikacja ze strony nauczycieli i ktoś nie mający niczego do zaprezentowania oczywiście nie wystąpi, ale nie ma tu żadnego przymusu i zawsze mamy więcej chętnych niż może zagrać. 
Najpierw więc chór pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego zaśpiewał Mazurka Dąbrowskiego, a później na scenie zaprezentowało się ośmioro instrumentalistów- solistów: klarnecista Piotr Rogalewski, pianiści Piotr Śledziewski, Marianna Dobrowolska i Nikodem Gąsiewski, wiolonczelistka Kamila Dymek, flecistka Aleksandra Klemczak, gitarzystka Emilia Sankowska i najbardziej utytułowana w ich gronie skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, wykonując utwory Chopina, Lutosławskiego, Szymanowskiego, Ogińskiego czy Kurylewicza.  Była też spora niespodzianka, bowiem Nadia Podeszwik, na co dzień uczennica klasy fortepianu, zaśpiewała przejmujący utwór „Taki kraj” Jana Pietrzaka, a towarzyszył jej tata Paweł, znany choćby jako pianista bluesowego zespołu The BL Blues Band.   
– Nie dość, że nasi uczniowie grają, łącząc to z nauką, to jeszcze znajdują czas na inne zajęcia, nierzadko też związane z muzyką, na przykład w domach kultury czy w zespołach wokalnych – mówi Mirosław Korona, dodając, że jak jego podopieczni śpiewają, można będzie przekonać się już w najbliższy czwartek 15. listopada o godzinie 17:00 w Muzeum Diecezjalnym. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Mirosław Korona dyrektor PSM w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę