Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Białystok i Łomża nie mogą być pewne swojej przyszłości - wynika z raportu NIK

Białystok i Łomża znalazły się wśród miast, które nie mogą być pewne swojej przyszłości - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Chodzi o problemy mieszkaniowe, rynek pracy, pomoc społeczną i opiekę nad dziećmi. Sytuacja w badanych miastach nieco poprawiła się w latach 2013-2016, ale brak skuteczniejszych działań może znów ją pogorszyć - ostrzega NIK.

Raport dotyczy miast dotkniętych skutkami zmian gospodarczych - poza dwoma z Podlaskiego (Białegostoku i Łomży) także Białej Podlaskiej, Chełma, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Tarnobrzega, Wałbrzycha, Zgierza i Żor. We wszystkich po 1989 r. odnotowano regres spowodowany likwidacją największych zakładów pracy, zwiększonym bezrobociem i odpływem mieszkańców.

Rutynowe i nieskuteczne działania urzędów

W niektórych miastach odpływ mieszkańców został zahamowany, a nawet zanotowano niewielki przyrost. Jednak aby ludzi zatrzymać, trzeba zaoferować im pracę, mieszkanie i opiekę nad dziećmi. Tymczasem urzędy pracy podejmują działania rutynowe i nieskuteczne - twierdzą kontrolerzy NIK. Liczba mieszkań komunalnych zmniejsza się tylko dlatego, że są one sprzedawane dotychczasowym najemcom, ale lokali socjalnych dla najuboższych nie przybywa lub wzrost jest mniejszy niż średnio w kraju.

Łomża na tle pozostałych badanych miast wyróżnia się pozytywnie przynajmniej jeśli chodzi o zapewnienie opieki dzieciom w przedszkolach i żłobkach. - Jeśli jednak pojawią się nowe negatywne zjawiska na rynku pracy, problemy pojawią się na nowo i tym razem będą o wiele bardziej intensywne - zapowiada Najwyższa Izba Kontroli.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę