Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Młodzi nie wyjadą? Pieniądze na bony się skończyły!

Ponad 70 młodych osób wzięło w tym roku po 7500 zł z Urzędu Pracy w Łomży i wyjechało za pracą daleko od miasta. Bony na zasiedlenie z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. W październiku wzięło je kolejnych 11 osób i... tegoroczny limit środków na bony został wyczerpany – przekazuje Tomasz Szewczuk z PUP Łomża. Z danych "zatrudniaka" wynika, że co 6. zarejestrowany w Łomży bezrobotny nie ma ukończonych 25. lat życia, a ich liczba wynosi teraz około pół tysiąca.

Od kilku lat młodzi ludzie mogą otrzymać pieniądze na wyjazd za pracą z miasta. Bony na zasiedlenie wypłaca młodym – do 30 roku życia - Powiatowy Urząd Pracy w Łomży. Aby otrzymać kilka tysięcy złotych trzeba wyjechać co najmniej 80 km od miasta. Okazuje się, że z tej okazji łomżanie korzystają coraz chętniej. Z danych PUP wynika, że w 2015 roku „bon na zasiedlenie” otrzymało miejscowych 26 bezrobotnych. Rok później z takiej możliwości skorzystało już 47 młodych, a w 2017 roku pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie podjęło 75 osób bezrobotnych. W tym roku mógłby zostać osiągnięty nowy rekord bo do listopada takie „bony” w wysokości 7500 zł pobrało 71 osób, ale...  tegoroczny limit środków na bony został wyczerpany – mówi Tomasz Szewczuk z PUP w Łomży.

Większość otrzymujących bony to młodzi mieszkańcy Łomży. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2018 roku pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie podjęło 60 osób bezrobotnych. Spośród skierowanych 39 osób, czyli 65,0% pochodziło z Łomży. W październiku bony otrzymało kolejne 11 osób. Wśród skierowanych 5 pochodziło z Łomży. Co ważne żadna z tych osób nie figurowała na liście „długotrwale” pozostających bez pracy. 

Z danych PUP wynika, że na koniec września 2018 roku co 6. zarejestrowany w Łomży bezrobotny nie miał ukończonych 25. lat życia. I choć liczba bezrobotnych spada także wśród młodych z ok. 650 na początku roku do ok. 500 teraz. Co ważne z tej grupy wiekowej w tym czasie „zatrudnienie subsydiowane”, czyli wspierane środkami publicznymi podjęło 151 osób. 

Ważne jest także to, że w ciągu trzech kwartałów tego roku PUP Łomża na przeciwdziałanie bezrobociu wydał ponad 10,6 mln zł. Najwięcej pieniędzy - niemal 3,8 mln zł wydatkowano na refundacje pracodawcom wynagrodzeń osób do 30 roku życia. Kolejnej ponad 2,1 mln zł wydano na staże, które przede wszystkim adresowane są do ludzi młodych.   
Dla porównani na dotacje związane z rozpoczęciem działalność gospodarczej osób bezrobotnych przeznaczono 1,3 mln zł, czyli niemal tyle samo co na roboty publiczne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę