Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Zrębki drzewnej spalimy jeszcze więcej

Kilka tygodni temu Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży wybrało firmę, która w ciepłowni miejskiej ma zbudować pierwszy kocioł opalany biomasą. Koszt tej inwestycji to ponad 27,5 mln zł brutto, przy czym niespełna 10 mln zł to unijna dotacja. Teraz miejskiej spółce przyznano dotację na drugi, dużo większy projekt związany z przechodzeniem na biomasę. Wartość tej inwestycji ma przekroczyć 57 milionów złotych.

O przejściu MPEC-u z węgla na biomasę mówi się w Łomży od kilku lat, po tym gdy zarządzanie miejską spółką z woli prezydenta Mariusza Chrzanowskiego przejął Radosław Żegalski. Jeszcze wiosną 2016 roku władze miejskiej spółki zleciły firmie Tractebel Engineering za blisko 700 tys. zł. opracowanie koncepcji, studium wykonalności, ale także projektu budowlanego na budowę kogenarcyjnego kotła na zrębki drzewne. Ostatecznie MPEC współpracę z firmą zakończył w niejasnych okolicznościach pod koniec roku, po opracowaniu jedynie studium wykonalności (wartości ok. 200 tys, zł). Dokument, który zdobyliśmy, wskazywał, że inwestycja w biomasę może być ryzykowna (zobacz: Inwestycja w biomasę może być ryzykowna), ale prezes MPEC Radosław Żegalski twierdzi że jest bezpieczna i opłacalna dla spóki i mieszkańców Łomży.

Pierwszy „mały” projekt

W 2017 roku MPEC uzyskało dotację 9 mln 843 tys. 750 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt pn. „Rozbudowa Ciepłowni Miejskiej w Łomży o kocioł wodny o mocy 12,5 MW, z wykorzystaniem biomasy jako paliwa”. Kilka tygodni temu MPEC wyłonił w przetargu firmę UAB Enerstena Ateities z Litwy, jako wykonawce tej inwestycji. Ceną brutto z przetargu to 27 mln 670 tys. 282,70 zł. To nie jedyne pieniądze jakie pochłonie realizacja tego przedsięwzięcia. Opracowanie projektu budowlanego przez „Instytut Zrównoważonego Rozwoju” z Białegostoku i Enerstenos Projektavimas UAB z Litwy kosztowało ok. 240 tys. zł. Ciągle na rozstrzygnięcie czeka przetarg na wyłonienie „inżyniera kontraktu”. Wartość tego zadania to ok. 350 tys. zł.  
Złożony w NFOSIGW wniosek o dofinansowanie obejmował nie tylko budowę tego kotła, ale także „zadań przygotowawczych” przebudowy  i budowy sieci ciepłowniczej w obrębie ciepłowni. Koszty ich realizacji pochłonęły 2,5 mln zł (netto) i ostatecznie, prezes MOEC zdecydował, że ich finansowanie nie będzie wliczane do tego projektu. 

Większą i droższa inwestycja
Teraz NFOSiGW ogłosił listę 26 projektów wybranych do dofinansowania w ramach tworzenia „wysokoaktywnej kogeneracji”. Na 17 jej miejscu jest „Rozbudowa instalacji energetycznego spalania paliw w Ciepłowni Miejskiej w Łomży o wysokosprawny układ kogeneracyjny oparty o kocioł biomasowy”. Po jej zrealizowaniu ciepłownia miejska przy ul. Ciepłej produkowałaby także prąd. Wartość tej inwestycji opiewa aż na 57 mln 195 tys. zł, a przyznane dofinansowanie to 18 mln  876 tys. 922 zł. 
Kilka miesięcy temu prezes Żegalski mówił, że ten projekt będzie realizowany jeśli uzyska dofinansowanie unijne, ale także jeśli spełniony będzie drugi warunek - spółka wygrała „rządową” aukcje na sprzedaż ekologicznego prądu. Jego produkcja jest droższa niż prądu z węgla, dlatego do miałaby być dotowana.   

Potrzeba będzie zrębki
Przed rokiem prezentując radnym miejski założenia projektów biomasowych przedstawiciele MPEC podawali, że po zrealizowaniu pierwszego etapu inwestycji ciepłownia w Łomży będzie potrzebowała ok. 140 ton zrębki drzewnej na dobę. Jeśli MPEC zrealizuje także drugi etap inwestycji, zapotrzebowanie na zrębki wzrośnie do ok. 310 ton na dobę. To wyliczenia dla surowca o wilgotności 50%. Według danych z raportu Tractebel Engineering wzrost wilgotność o 5% powoduje konieczność spalenia o 15% więcej surowca. Przy wzroście wilgotności zrębki do 60% zapotrzebowanie na surowiec w przypadku łomżyńskich instalacji mogłoby wzrosnąć do blisko 450 ton na dobę. Władze MPEC przekonują jednak, że nie będzie problemu z zakupem tego surowca.   

Sąsiedzi wybierają inne paliwa
Ciepłownie w Zambrowie i Grajewie też się modernizują przy wsparciu środkami unijnymi dzielonymi przez NFOŚiGW. Kilka miesięcy temu informował on o przyznaniu dotacji i pożyczki na projekt pn. „Modernizacja Ciepłowni Głównej Zambrowa w celu podniesienia jej sprawności, zmniejszenia emisji pyłów oraz efektywnego wykorzystania energii cieplnej”. W wyniku realizacji projektu zostanie oddana do użytku jednostka ciepłownicza, która w oparciu o miał węglowy ma wytwarzać energię elektryczną i cieplną w ramach wysokosprawnej kogeneracji. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14 mln zł. 
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Grajewie z NFOŚiGW ma otrzymać dotację na projekt pod nazwą: „Modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie w celu zwiększenia jego efektywności – budowa wysokosprawnej instalacji kogeneracji zasilanej gazem”. Wartość tej inwestycji to blisko 28 mln zł, a dotacja wynosi ok. 11,5 mln zł.
Warto dodać, że w Grajewie w latach 2011-2013 przy wsparciu środkami unijnymi (rzędu 9 mln zł) zrealizowano projekt (wart ok. 14 mln zł), w ramach którego wybudowano piec wodny opalany biomasą wraz z agregatem kogeneracyjnym produkującym prąd.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę