Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Biskup Łomżyński udzielił dyspensy od pokarmów mięsnych na piątek

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski zwolnił diecezjan i wszystkich którzy przebywają na terenie diecezji łomżyńskiej od obowiązku poszczenia w ten piątek 2 listopada 2018 r. . Dyspensa biskupia została podyktowana „świątecznym charakterem” tego piątku, w którym przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Biskup zachęca jednocześnie „do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Oto wydany 26 października Dekret biskupa w sprawie dyspensy od pokarmów mięsnych w dniu 2 listopada br.:

Mając na uwadze świąteczny charakter dnia 2 listopada, który w bieżącym roku przypada w piątek, niniejszym – na podstawie kanonów 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego – udzielam dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.
Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński2 listopada Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Modląc się za nich żyjący przychodzą z pomocą ich duszom. 

We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę