Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

ŁoKeRowy pilotaż... się udał

Ponad 2300 użytkowników i ponad 23 tysiące wypożyczeń roweru miejskiego w Łomży. Przez pół roku trwał pilotaż ŁOKER-a, miejskiej komunikacji rowerowej. Władze miasta i firmy BikeU, z którą uruchomiono 13 wypożyczalni rowerów w Łomży, mówią o wielkim sukcesie. Z ŁOKER w Łomży najczęściej korzystał Vova Priadko, Ukrainiec, który drugi rok pracuje w mieście. Rower wypożyczał ponad 300 razy, przede wszystkim by dojeżdżać do pracy i wracać do domu. Mówił, że w darmowych 15-minutach nie wyrabiał się, ale rowerami zręczniej jest przemieszczać się po mieście.

Vova Priadko i Iwona Gosk
Vova Priadko i Iwona Gosk
Prezydent Mariusz Chrzanowski wręcza podziękowanie za wsparcie ŁoKeRa Mariuszowi Konopce, prezesowi MPWiK Łomża
Prezydent Mariusz Chrzanowski wręcza podziękowanie za wsparcie ŁoKeRa Mariuszowi Konopce, prezesowi MPWiK Łomża

System ŁoKeR ruszył w Łomży 28 kwietnia. W mieście uruchomiono 13 stacji z 91 rowerami, przy czym 3 i obsługę systemu sfinansowało miasto płacąc 160 tysięcy złotych, trzy kolejne stacje sponsorowały miejskiej spółki, a pozostałe 7 stacji kilkunastu lokalnych przedsiębiorców. Już po pierwszych dniach funkcjonowania systemu władze miasta ogłosiły sukces i... tak twierdzą do dziś. 
- To przedsięwzięcie było niezwykle trafne i niezwykle dobrze odebrane przez mieszkańców – mówił Mariusz Chrzanowski. - Dziękuje za chęć pomocy. Bez waszego wsparcia ten pilotaż by się udał – mówił zwracając się do przedsiębiorców i prezesów miejskich spółek, które na system wyłożyły od ok. 10 tys. zł do blisko 50 tys. zł.
Także Marcin Jeż z BikeU mówi o sukcesie, przy czym wskazuje, że Łomża to pierwsze miasto w którym w ten sposób – z budżetu miasta, budżetu miejskich spółek i wsparcia przedsiębiorców sfinansowano system roweru miejskiego. - Tak trzeba robić system roweru miejskiego w mniejszych ośrodkach – mówił podkreślając, że wynik 23 tysięcy wypożyczeń rowerów w pół roku jest znaczenie lepszy niż oczekiwano na początku. - Zakładaliśmy, że będzie to 1/4 tego wyniku. Te 23 tysiące wypożyczeń to więcej zrobić się nie da. 
Aby móc wypożyczać rowery należało się zarejestrować w systemie i wpłacić 19 zł opłaty inicjacyjnej. Później każde pierwsze 15 minut jazdy było bezpłatne, za pozostałe opłata wynosiła ok. 1 zł za godzinę. Rekordy popularności ŁoKeRy świętowały na samym początku. Do przez pierwsze 10 dni w systemie zarejestrowało się 800 użytkowników, a 3 maja rowery wypożyczano aż 273 razy. W sumie przez pół roku użytkowników było ponad 2300, a wypożyczeń rowerów dziesięć razy więcej. Wśród użytkowników rekordzistą wypożyczeń okazał się mieszkający w Łomży Ukrainiec Vova Priadko, który rower miejski wypożyczał ponad 300 razy i dopiero pod koniec sezonu o kilkanaście wypożyczeń wyprzedził dotychczasowego lidera Rafała Zakrzewskiego. Wśród kobiet  z roweru najczęściej korzystała  pani Ania, która dorobiła się ponad 200 wypożyczeń. Ona i Vova otrzymali do firmy BikeU specjalne nagrody i koszulki liderów, a od Iwony Gosk, właścicielki jedej z firm, która współfinansowała jedną ze stacji ŁOKERa, zaproszenia na darmową kolację w jej restauracji.  

Najpopularniejszymi stacjami ŁOKER w Łomży były Galeria Łomża przy Rondzie Solidarności i „Orlik” w pobliżu Galerii Veneda. 

Przeliczając ilość wypożyczeń na dostępne w Łomży rowery wychodzi, ze średnio dziennie każdy z  rowerów był wypożyczany ok. 1,4 raza. Dla porównania w Białymstoku jeden rower miejski wypożyczany jest ok. 6 i pół razy na dzień.

230804070022.gif
cz
wt, 30 października 2018 14:16
Data ostatniej edycji: wt, 30 października 2018 20:43:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę