Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Wygrali wybory, ale na przejęcie władzy muszą jeszcze poczekać

Główne zdjęcie
Mariusz Soliwoda - wybrany wójtem w Wiźnie, Elżbieta Parzych -wybrana wójtem w Zbójnej i Adam Niebrzydowski wybrany na burmistrza Jedwabnego

Dwoje nowych wójtów w Wiźnie i Zbójnej, oraz wybrany nowy burmistrz Jedwabnego na przejęcie władzy w swoich samorządach muszą poczekać jeszcze blisko miesiąc. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że choć wygrali wybory w ostatnią niedzielę ze złożeniem ślubowania i przejęciem władzy będą musieli poczekać co najmniej do 19 listopada.

W piśmie skierowanym przez PKW do komisarzy wyborczych, na które powołuje się Serwis Samorządowy PAP, Komisja zwraca uwagę, że zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym w celu złożenia przez wójta ślubowania komisarz wyborczy powinien zwołać sesję rady na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju. Termin siedmiu dni już biegnie, ponieważ wyniki pojawiły się w nocy ze środy na czwartek. Jednak w ocenie PKW ślubowanie wójta w tym terminie „jest niemożliwe”. 
Zgodnie z art. 20 ust. 2 tej samej ustawy, pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni po upływie kadencji dotychczasowej rady, która upływa 16 listopada. 

Wobec powyższego PKW zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnienia ślubowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady, która powinna się odbyć między 19 i 23 listopada. Dopiero z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania następuje objęcie przez wójta obowiązków.

Wybory samorządowe w Jedwabnem i Wiźnie wygrali kandydaci PiS Adam Niebrzydowski i Mariusz Soliwoda wyraźnie pokonując urzędujących włodarzy. Niebrzydowski w Jedwabnem zyskał 74% poparcia społecznego, a Soliwoda w Wiźnie 53% poparcia.
W Zbójnej dotychczasowy wójt nie wystartował w tych wyborach. Wygrała je popierane przez niego Elżbieta Parzych, którą poparło 59,26% mieszkańców uczestniczących w wyborach.

230804070022.gif
cz
pt, 26 października 2018 09:03
Data ostatniej edycji: pt, 26 października 2018 09:45:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę