Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Programy DSR w Polsce

W Polsce wraz z rozwojem gospodarczym rokrocznie zwiększa się zapotrzebowanie na energie elektryczną. Krajowy system energetyczny posiada wystarczającą ilość energii, aby zasilić wszystkich odbiorców. Jednak może dojść do sytuacji, w której następuje zachwianie równowagi między zapotrzebowaniem na energię a możliwościami jej dostarczenia. Nieodzownym staje się zatem jak najefektywniejsze zarządzanie posiadanymi zasobami. W tym celu powstały programy Demand Side Response, w skrócie DSR, których głównym celem jest utrzymanie stabilizacji energetycznej zwłaszcza w godzinach szczytowych. Jak dokładnie wyglądają programy DSR w naszym kraju i co można zyskać dzięki częściowej lub całościowej rezygnacji ze zużywanej energii w swoim przedsiębiorstwie?

Czym jest program DSR?

Program DSR polega na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu zapotrzebowania odbiorców na energię elektryczną lub przesunięcie w czasie jej poboru na polecenie wydane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Usługi DSR pozwalają na zachowanie stabilnej sytuacji w krajowym systemie elektroenergetycznym, a nawet są w stanie wyeliminować konieczność budowy kolejnych źródeł wytwarzających energię elektryczną. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy zachodzi taka potrzeba, najczęściej w przypadku obciążenia systemu elektroenergetycznego (np. w czasie upałów), operator informuje o tym konkretnych kontrahentów, którzy ograniczają zużycie energii. Wymaga to od nich zdolności do redukcji o odpowiedni poziom mocy, co znacznie wpływa na poprawę pracy systemu energetycznego, a co za tym idzie, także jego bezpieczeństwa. Ponadto, jako podmioty przeprowadzające redukcję mocy możemy wybrać stopień swojego zaangażowania poprzez uczestnictwo w odpowiednim programie, a także uzyskać dodatkowe przychody za swój wkład w poprawę stabilności energetycznej.

Dostępne rodzaje programów DSR

W Polsce obecnie funkcjonują dwa programy z zakresu DSR o różnym stopniu zaawansowania:

  • Program Bieżący - Jest dedykowany klientom, którzy pragną przekonać się na jakich zasadach funkcjonują mechanizmy redukcji zapotrzebowania energetycznego, ale nie chcą jeszcze gwarantować konkretnej, stałej mocy redukcyjnej. W tym przypadku, to klient sam decyduje czy zaoferowana przez niego moc zostanie wykorzystana. Jeżeli redukcja zostaje wykonana, wówczas otrzymuje stosowne wynagrodzenie.

  • Program Gwarantowany - W tym programie klient oferuje gwarantowaną moc redukcyjną, za którą każdego miesiąca otrzymuje stały przychód. Co więcej, umówiona kwota jest wypłacana za samą gotowość do podjęcia redukcji. W przypadku, gdy zostanie ona wykonana, klient otrzymuje dodatkową płatność.

Dodatkowo, w styczniu 2019 roku uruchomiony ma zostać dodatkowy Program Bieżący Uproszczony, który pozwoli klientom zredukować wolumen niższy od początkowo zakładanego, bądź zrezygnować z redukcji zapotrzebowania bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Jednak aby przystąpić do wybranego programu i móc czerpać z niego korzyści nasza firma musi spełnić kilka formalnych wymagań.

Warunki przystąpienia do programu DSR

Chcąc przystąpić do programu DSR, a tym samym optymalizować pracę systemu elektroenergetycznego musimy spełniać konkretne wymagania techniczne. Niezależnie od wybranego przez nas programu powinniśmy posiadać przyłączenie do sieci na średnim lub wysokim napięciu, powyżej 1 kV. Wymaganym jest także zainstalowanie licznika energii o rozdzielności 1 kWh. Powinien on umożliwiać zdalną transmisję danych, dlatego konieczny będzie wybór licznika inteligentnego. Ponadto, nasza firma musi uzyskać certyfikat ORed, potwierdzający dotrzymanie wymagań technicznych danego obiektu do prawidłowego świadczenia usług DSR, a także ich rozliczenia. Certyfikat tego rodzaju wydaje bezpłatnie Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Duże przedsiębiorstwa posiadające od 10 MW mocy redukcji mogą świadczyć swoje usługi bezpośrednio dla PSE. W przypadku, gdy nasza firma jest mniejszym odbiorcą mocy możliwa jest współpraca z agregatorem tzn. firmą reprezentującą interesy odbiorców przed PSE. Klienci, którzy chcą skorzystać z tego rodzaju oferty, mogą zdecydować się na usługi innogy Polska. Jako agregator innogy Polska zapewnia pomoc na każdym etapie uczestnictwa w programie m.in. przy przygotowaniu oferty i planu redukcji, minimalizacji ryzyka związanego z niewykonaniem redukcji oraz optymalizacji doboru metodyki rozliczeń. Jako klienci możemy więc liczyć na kompleksową usługę oraz najlepsze rozwiązanie dobrane do specyfiki naszego biznesu.

Gotowość do redukcji mocy to możliwość wsparcia polskiego systemu elektroenergetycznego, jak również pozyskania stałego wynagrodzenia zasilającego budżet firmy. Przystąpienie do programów DSR wiąże się jednak z koniecznością spełnienia ściśle określonych warunków i wypełnienia zobowiązań, warto więc na początku zastanowić się, który z rodzajów programów będzie dla nas odpowiedni.

tekst płatny

 

JJS
śr, 24 października 2018 12:42
Data ostatniej edycji: śr, 24 października 2018 12:44:55

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę