Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
..:: 4 ŁDH PANTEON ::..

4 ŁDH PANTEON

4 Łomżyńska Drużyna Harcerska "Panteon" została powołana do życia 6 lutego 2004 roku. Swoją nazwę nawiązywała do tradycji z przed roku 1998, kiedy w jednej z drużyn działających w Łomży przy Domu Harcerza na Polowej 11a powstał zastęp o tej nazwie. Drużyna powstała w dość nietypowych sytuacjach. Na jej czele stanął pwd. M. Patalan Przyjmujemy osoby do zastępów w wieku:


Zapisujemy osoby do zastępów w wieku:

Zastęp żeński: 13-14 lat (PUMA), 14-15 lat (ETNA), 15-19 lat (IRBIS)
Zastęp męski: 14-19 lat (K.K)


4 Łomżyńska Drużyna Harcerska „PANTEON” stara się o miano drużyny specjalnościowej ze względu na rodzaj prowadzonych działań. Specjalność obronna daje naszym członkom wiele możliwości pracy oraz bardzo urozmaica i uatrakcyjnia ich program tym samym przyciąga nowe osoby do harcerstwa. Składa się, bowiem z wielu dziedzin: strzelectwa, sportów walki, technik linowych, skoków spadochronowych, działań nieregularnych, pierwszej pomocy oraz w tym roku nurkowanie. Wszystko to niecodziennie łączy się z uprawianiem sporu i hartowaniem umysłu i ciała, co w naszej drużynie jest bardzo ważne.

Bytowanie w lesie Przygotowywanie posiłku na ogniu. Biwak survivalowy.

U swoich członków cenimy zaangażowanie oraz posłuszeństwo wobec przełożonych. Szkolimy się także w zakresie survivalu – szeroko rozumianego jako szkoła przetrwania. Dzięki temu, nasi członkowie stają się bardziej samodzielni i zaradni nie tylko w życiu harcerskim, ale również, na co dzień.

Alpinistyka miejska - warsztaty. Wspinaczka skałkowa Zajęcia na ścianie wspinaczkowej

Dużą cześć szkolenia poświęcamy zajęciom alpinistycznym - linowym. Wysokim uznaniem cieszą się całoroczne warsztaty alpinistyczne, podczas których członkowie ich uczą się zakładania tyrolek (kolejek amerykańskich), zjazdów pionowych, mostów linowych, tzw. przewieszek „Mańka” oraz zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami jak budowa, historia zastosowanie sprzętu. Zakończenie warsztatów odbywa się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie podczas tygodniowego wspinania się na skałach kończą się zaliczeniami, które uprawniają do wejścia w skład kadry warsztatów i tym samym możliwość udziału w samodzielnych zajęciach linowych oraz obsługi ścianki wspinaczkowej podczas zielonych szkół.

Prezentacja - AT Zielona taktyka Zimowe działania taktyczne

To, co tygryski lubią najbardziej, no może powinienem napisać pantery. Oprócz wspomnianych rzeczy interesujemy się działaniami specjalnymi „zieloną i czarną taktyką”. Mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych szkoleniach prowadzonych przez zawodowców. I to stało się czynnikiem, który nakręca nas do samodzielnych treningów w terenie lesistym oraz w pomieszczeniach. Często staramy połączyć techniki alpinistyczne z AT. Nie twierdzę, że jesteśmy profesjonalistami, ale mamy szansę nimi zostać.

Jazda konna Spływ kajakowy Zajęcia spadochronowe

Aby być wszechstronnie wyszkolonym, harcerze z 4 ŁDH „Panteon", biorą udział w kursach specjalistycznych, na tzw. BORM oraz harcerskich jak np. kurs drużynowych. Nie zamykamy się wyłącznie na jedna specjalność.Poszukujemy nowych rozwiązań, pomysłów, form turystycznych jak również rozwoju. Do tej pory zasmakowaliśmy również: spływów kajakowych, ratownictwa medycznego, jazdy konnej, spadochroniarstwa, ASG, nurkowania.

Jednym z naszych atutów jest zaplecze logistyczne, które mamy udostępnione dzięki współpracy z instytucjami oraz naszym zaprzyjaźnionym partnerem – Regionalnym Biurem Turystycznym „Robin”.

Wprawdzie w dużej mierze nasze działania opierają się na proobronności, dlatego niektóre osoby zarzucają nam wojskowy charakter drużyny. I faktycznie w pewnym sensie mają rację. Jednak na pierwszym miejscu stawiamy sobie wychowanie w idei harcerskiej. Każdy z członków drużyny czuje się i jest harcerzem przede wszystkim. Staramy się postępować zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim wedle tradycji. Nie wstydzimy się ubrać i pokazywać w mundurku harcerskim w miejscach publicznych. Wychodzimy do społeczności lokalnej z pomocną dłonią. Jesteśmy dumni z tego, że JESTEŚMY HARCERZAMI !

Apel poranny drużyny Przyżeczenie harcerskie

A militarny wygląd, szkolenia, rozkazy, podporządkowanie w zhierarchizowanym systemie funkcji, wojskowość istniała już od czasów II wojny światowej, a dowodem na to są np. „Szare Szeregi”.

Lubimy usiąść we wspólnym gronie przy ognisku, śpiewać i bawić się wspólnie. Zgodnie z patriotycznym wychowaniem na zbiórkach uczymy się również historii harcerstwa, skautingu, znaczących wydarzeń z dziejów polski, biografii sławnych postaci, zdobywamy stopnie i sprawności oraz bierzemy udział w uroczystościach państwowych.

"Widząc ich starania, które dzień po dniu wznoszą fundamenty oraz ściany pod nasz przyszły PANTEON.
Nie pozostało mi nic więcej, jak tylko życzyć nam wytrwałości w harcerskiej drodze.
P.S Razem możemy wszystko i co nas nie złamie to nas umocni. Najważniejsze, że nasze drogi życiowe połączyły się, a marzenia podążają w tym samym kierunku."

Drużynowy 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę