Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Archeolodzy znaleźli szczątki 7 osób w Mątwicy k. Nowogrodu

Główne zdjęcie
Szkielety w Mątwicy. (fot. Urząd Miejski w Nowogrodzie)

Szczątki siedmiu osób znaleźli archeolodzy w Mątwicy koło Nowogrodu. To efekt zgłoszenia przez Stowarzyszenie Wizna 1939. Jego członkowie poinformowali firmę, która buduje drogę z Łomży do Nowogrodu o znalezieniu fragmentów ludzkich kości w wykopie. Na kilkudziesięciometrowym odcinku prace budowlane zostały wstrzymane, a badania zaczął archeolog Michał Grabowski.

- Znaleźliśmy w tej chwili 7 grobów żołnierzy z września 1939 roku. Przynajmniej 2 te groby to są groby masowe. Jesteśmy na etapie eksploracji tych grobów, badań. W tej chwili mamy 7 osób pochowanych, natomiast przypuszczamy, że jest ich znacznie więcej - mówi Michał Grabowski.
Potwierdza to jeden z mieszkańców Mątwicy, który sam znalazł szczątki ludzkie przy placu budowy.
- Była ekshumacja w latach 70. Z tego, co się okazuje, była zrobiona byle jak. Dlatego są pozostałości kości - mówi jeden z mieszkańców.
Na razie nie wiadomo, czy prace drogowców będą wstrzymane na dłuższym odcinku i czy będzie trzeba zrywać już położoną warstwę nawierzchni asfaltowej. Decyzja zapadnie dopiero po zakończeniu prac archeologicznych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę