Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Muzeum Historii Polski poszukuje rodziny Mari Rychter, działaczki niepodległościowej ur. w Łomży

Muzeum Historii Polski jest wydawcą serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. Zostało opublikowanych już 6 tomów (z czego trzy są dwutomowe). Jak przekazuje Helena Sienkiewicz z MHP w przyszłym roku wydany ma być tom „Kobiety niepodległości”, składający się z tekstów 10 autorek. Wśród nich jest m.in. Maria Rychter, ur. 26 lutego 1887 roku w Łomży. Córka Mieczysława (ok. 1855–1906), księgarza w Łomży, i Jadwigi z Budzińskich. Maria Rychter nie założyła rodziny, ale być może żyją członkowie rodzin – pyta Helena Sienkiewicz prosząc o pomoc w ich odlezieniu.

Marii Rychter, pseud. Marta, Maria (1887–1975), działaczki niepodległościowej, bibliotekarka. Ur. 26  lutego 1887 roku w Łomży, była córką Mieczysława (ok. 1855–1906), księgarza w Łomży, i Jadwigi z Budzińskich.  W okresie okupacji niemieckiej Rychter pracowała od marca 1942 aż do wybuchu powstania w 1944 r. w Dziale Ewidencji Ludności Zarządu m.st. Warszawy. Należała do Armii Krajowej. W pierwszych dniach sierpnia 1944 pracowała w punkcie sanitarnym przy ul. Opaczewskiej na Ochocie. Ewakuowana z Warszawy po powstaniu, powróciła do stolicy wiosną 1945 i w maju t. r. rozpoczęła pracę w bibliotece Muzeum Narodowego w Warszawie. Zmarła w Warszawie 17 III 1975 i pochowana została na cmentarzu Powązkowskim. Odznaczona była Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta i Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a po wojnie Złotym Krzyżem Zasługi. 

Przygotowywany przez kolejny tom wydawnictwa „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” ma być  wydanym z okazji „Kobiety niepodległości”
Helena Sienkiewicz Muzeum Historii Polski w przyszłym roku chce wydać tom „Kobiety niepodległości” w ramach serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. Wśród wybranych tekstów 10 autorek jest także tekst Marii Rychter. 
- Chcielibyśmy dopilnować wszelkich spraw związanych z prawami autorskimi związanymi z wybranymi tekstami, a tym samym móc poprosić o ich przekazanie Muzeum Historii Polski – podaje Helena Sienkiewicz. - Być może żyją członkowie rodzin wspomnianej autorki. Być może nie będą to osoby spokrewnione blisko, jednak chcielibyśmy dołożyć starań, aby zebrać jak najbardziej szczegółowe informacje na ten temat. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o nagłośnienie tematu i pomoc w znalezieniu członków rodziny:

Oto dane kontaktowe:
Helena Sienkiewicz-Więcław
starszy specjalista | senior specialist
Dział Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych | Publishing and Digital Resources Department

Muzeum Historii Polski | Polish History Museum
ul. Mokotowska 33/35 | 00-560 Warszawa
tel. (22) 211 90 56 | fax (22) 211 90 33
e-mail: helena.sienkiewicz@muzhp.pl| www.muzhp.pl

240308092554.png
cz
pt, 19 października 2018 09:52
Data ostatniej edycji: pt, 19 października 2018 09:53:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę