Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wieczór muzycznych odkryć w Drozdowie

Kwartet smyczkowy im. Aleksandra Tansmana zainaugurował kolejny cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ma on przybliżać publiczności muzyczne arcydzieła na niewielkie składy instrumentalne, w tym kompozycje nieznane,bądź zapomniane. Dlatego obok słynnego kwintetu „Pstrąg” Franciszka Schuberta w salonie dawnego dworku Lutosławskich zabrzmiały wirtuozowskie utwory kompozytora i skrzypka Konstantego Gorskiego, które lider kwartetu Rafał Dudzik wykonuje obecnie jako jedyny w Polsce.

Zainteresowanie kameralnymi koncertami, organizowanymi w drozdowskim muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży sprawiło, że w kolejnym sezonie wielbiciele muzyki kameralnej też będą mieli powody do zadowolenia. 
– Po okresie wakacyjnym rozpoczynamy nowy sezon koncertowy – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. – Cieszymy się niezmiernie, że Filharmonia Kameralna chce tak blisko współpracować z naszym muzeum i organizować tutaj koncerty, ale przecież nosi imię Witolda Lutosławskiego, więc jest to niejako naturalne i skłania do takiej bardzo ścisłej współpracy. 
Jej pierwszy efekt to koncert białostockich kameralistów-wirtuozów, na co dzień związanych z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej: skrzypka Rafała Dudzika, altowiolisty Jakuba Grabe-Zaremby, wiolonczelistki Joanny Dudzik oraz pianistki Kariny Komendery i kontrabasisty Leszka Sokołowskiego. Jednak jako pierwsi zaprezentowali się w duecie Rafał Dudzik i Karina Komendera, wykonując trzy utwory zapomnianego obecnie, ale kiedyś niezwykle popularnego kompozytora Konstantego Antoniego Gorskiego (1859-1924).
– Utwory Gorskiego w ogóle nie są grane, nie były wykonywane od ponad 100 lat – podkreśla Rafał Dudzik. – Odnalazł je w Charkowie pan Grzegorzewski, który jest muzykologiem i dyplomatą, zainteresował się postacią ich twórcy i okazało się, że Gorski to był bardzo wybitny kompozytor, znakomity skrzypek, który został kompletnie zapomniany w wyniku jakichś perturbacji i zmarł w Poznaniu niemalże w zapomnieniu. 
Mazurki i polonez Souvenir de nadrzecze  op.1 nr 1, Mazurka sur des Chants polonaise op. 1 nr 3 oraz Polonez koncertowy D-dur op. 3 potwierdziły, że ich autor nie bez powodu był doceniany przez największych XIX-wiecznych kompozytorów, jak choćby Piotr Czajkowski.
– Te utwory to kwintesencja polskiej szkoły wiolinistycznej – mówi Rafał Dudzik, który olśnił słuchaczy umiejętnościami i głębią interpretacji. – Są to utwory wirtuozowskie, bardzo trudne, ale pięknie brzmiące – jak się je gra widać klasę kompozytorską i wykonawcy, jakim był Gorski. 
Kolejnym punktem programu było wykonanie Kwintetu fortepianowego A-dur „Pstrąg” D667  Franciszka Schuberta, jednego z najsłynniejszych dzieł tego austriackiego kompozytora, pełnego urokliwych melodii, wspóbrzmień poszczególnych instrumentów i wirtuozowskich partii.
– Niektóre utwory w literaturze kameralnej wymagają nieco innego składu kwartetu niż taki, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni – zauważa Leszek Sokołowski. – Żeby wykonać kwintet „Pstrąg”  trzeba więc troszeczkę zmodyfikować skład, stąd gościnny udział w nim mój oraz pianistki. To jeden z najpiękniejszych utworów w literaturze kameralnej, bardzo apsujący do tego miejsca, którym jestem zauroczony.
– Jest to chyba jedyny taki zestaw, gdzie kwartet smyczkowy wzbogacony jest o kontrabas, a do tego dołączony jest fortepian – dodaje Rafał Dudzik. – Schubert postanowił w ten sposób zinstrumentować jedną ze swoich najsłynniejszych pieśni „Pstrąg” i stworzyć z tego utworu część czwartą tego kwintetu, czyli wariację. Dopisał do niej pozostałe i tak oto powstał ten piękny, choć pokaźnych rozmiarów, utwór. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 18 października 2018 08:11
Data ostatniej edycji: cz, 18 października 2018 08:14:12

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę