Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Sejmik województwa na 600-lecie miasta

Wręczenie biskupowi seniorowi Stanisławowi Stefankowi Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego, było głównym elementem uroczystej sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego, która we wtorek odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. 82-letni biskup najwyższą odznakę samorządową otrzymał za wybitne osiągnięcia w dziedzinie propagowania dziedzictwa kulturalnego województwa podlaskiego.

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego odbywała się Łomży, bo jak wyjaśniał Jacek Piorunek przewodniczący Sejmiku, została zwołana na wniosek radnych wojewódzkich z Łomży, i  chciano w ten sposób uczcić i docenić 600-lecie nadania praw miejskich Łomży.  
- Łomża, Ziemi Łomżyńska jest bardzo ważną częścią województwa podlaskiego – mówił marszałek Jerzy Leszczyński dodając, że znaczenie tej ziemi dla rozwoju województwa było bardzo ważne. - Najważniejsi byli ludzie, którzy zasłużyli się Łomży, Ziemi Łomżyńskiej, tym samym zasłużyli się dla województwa podlaskiego. Dzisiejsze spotkanie jest dobra okazją, aby uhonorować taką osobę – mówił wskazując biskupa seniora Stanisława Stefanka, którzy przez 15 lat – w latach 1996 – 2011 był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej. Życiorys i zasługi biskupa przypominał Mieczysław Bagiński – jeden z dwóch wiceprzewodniczących Sejmiku pochodzących z Ziemi Łomżyńskiej. 
Odbierając odznaczenie biskup Stanisław dziękował radnym i zarządowi województwa za takie uhonorowanie i „za to, że nie tylko w granicach diecezji łomżyńskiej, ale w województwie podlaskim mogłem spokojnie pełnić swoją rolę na tych przestrzeniach, które są duchownym wyznaczone”. 
- Każda nasza chwila jest wyznaczona przez Boga i trzeba ja po bożemu wykorzystać – mówił zaznaczając, że zbliżające się 60 lat Jego posługi kapłańskiej, w jakiejś części wpisuje się w 600-lecie miasta Łomża. Mówił też o trudnościach jakie są z określeniem właściwych relacji między posługą duchownego a społecznym wymiarem jego funkcjonowania. 
- Każdy duchowny współtworzy tę rzeczywistość poza kościelną. (…) Możemy się czuć jak drogowskaz, który pokazuje dokąd iść, ale sam nie pójdzie, stoi – oceniał biskup przekonując, że „my się nie włączamy do aktywności politycznej, nawet ekonomicznej”. 

Po uhonorowaniu biskupa Stefanka było kilka wystąpień okolicznościowych. Profesor Adam Czesław Dobroński mówił o historycznych „obliczach regionu łomżyńskiego”. Wspominając najdawniejsze czas mówił, że razem z Ziemia Wiską był to „bastion ziem polskich”. Mówił, że przez setki lat Łomża była miastem, które przyciągało i które emanowało mądrością i wiedzą. Podkreślał, że to Łomża obok Drohiczyna z całego województwa podlaskiego najbardziej wpisują się w te dawne dzieje Polski. 
Uroczyste posiedzenie Sejmiku Województwa Podlaskiego w Łomży zakończył Koncert Orkiestry Filharmonii Kameralnej w Łomży.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 09 października 2018 15:29
Data ostatniej edycji: wt, 09 października 2018 16:09:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę