Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Mieszkańcy Łomży chcą ekranów akustycznych na obwodnicy Konarzyc

Główne zdjęcie
Domki Łomży w pobliżu których ma przebiegać obwodnica Konarzyc

Kilkunastu mieszkańców Łomży – właścicieli domów jednorodzinnych osiedla znajdującego się na końcu Alei Legionów, po lewej stronie przed torami oddzielającymi miasto od Konarzyc (vis a vis Stacji Paliw Lotos), domaga się budowy ekranów akustycznych na nowej obwodnicy Konarzyc. Ta ma zaczynać się na terenie miasta i przechodzić kilkadziesiąt metrów za tym osiedlem – czyli jak twierdzą mieszkańcy „w skandalicznie małej odległości od naszych domów”. W tej części planowanej obwodnicy nie przewidziano osłon akustycznych ani – jak twierdzą mieszkańcy - żadnych innych rozwiązaniach technologicznych niwelujących hałas drogowy.

To rozważane kilka lat temu dwa warianty początku obwodnicy Konarzyc.
To rozważane kilka lat temu dwa warianty początku obwodnicy Konarzyc.
Fragment pisma mieszkańców do posła Lecha Kołakowskiego
Fragment pisma mieszkańców do posła Lecha Kołakowskiego

Mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych twierdzą, że ich dotychczasowe działania w tej sprawie nie przyniosły żadnych efektów, dlatego teraz o pomoc poprosili parlamentarzystów. Listy z prośbą o interwencję przekazali do parlamentarzystów.
- Rodziny, które podjęły się ogromnego trudu wybudowania domów w tym rejonie, nie wiedziały, że lokalizacja ich budynków nie zostanie wzięta pod uwagę podczas konsultacji, jakie miały miejsce w ubiegłych latach – czytamy w przesłanym nam przez protestujących mieszkańców piśmie, które skierowali do posła Lecha Kołakowskiego. - Nasze domy, zlokalizowane po stronie Łomży, w tym okresie były już w trakcie budowy lub zamieszkałe. Będąc w mniejszości, nie mieliśmy wpływu na podejmowane decyzje. W późniejszym czasie wielokrotnie protestowaliśmy przeciwko temu wariantowi trasy obwodnicy i wnioskowaliśmy o odsunięcie trasy od naszych domów, jednak do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. (…) Chcemy, by liczono się z naszym zdaniem. Mamy wrażenie, że władze miasta nie interesowały się „tą częścią” Łomży. Trwające wtedy konsultacje kierowane były głównie do mieszkańców Konarzyc i to oni mieli ewentualny wpływ na zmianę lokalizacji przebiegu trasy. 
Mieszkańcy napisali, że boją się, że w dotychczas spokojnym miejscu, z dala od natężenia hałasu i emisji szkodliwych dla zdrowia spalin samochodowych pojawią się hałas komunikacyjny i znacząco spadnie komfort naszego zamieszkania zarówno w dzień, jak i w nocy.  Napisali też, że jest im „niezmiernie przykro, że naszym kosztem zostanie odciążona główna ulica Konarzyc”.
- Internetowe portale informacyjne piszą, iż obwodnica będzie przebiegać poza zabudowaniami i odciąży Konarzyce. Niestety, ale wszyscy pominęli fakt, iż trasa ta będzie przebiegać zaledwie 60-80 m od naszych nowo pobudowanych zabudowań mieszkalnych, od strony Łomży – czytamy w ich piśmie. - Zarządca planowanej trasy i władze Łomży, które opiniowały jej przebieg, muszą dać zapewnienie i gwarancję, że nie pogorszy się komfortu naszego życia w Łomży, a ściany naszych domów nie będą pękały od przenoszonych wibracji. 

Obwodnica Konarzyc ma mieć niespełna 5 km długości. Zacznie się na terenie miasta Łomży, za rejonem energetyczny, gdzie zaplanowano  rondo z którego będzie zjazd w ulicę Strusią. Dalej trasa odbija na wschód i poprowadzi za zabudowaniami na granicy Łomży i Konarzyc, a następnie biegnie wzdłuż granicy terenu kolejowego, po wschodniej jego stronie. W rejonie istniejącego przejazdu kolejowego na ulicy Borowej w Konarzycach droga przekracza tory kolejowe i już poza zabudowaniami Konarzyc wraca na stary przebieg drogi do Śniadowa. 
Nowa obwodnica ma być zbudowana do listopada 2019 rok. Wykonawcą jest firma Budimex, która w połowie sierpnia złożyła w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku wniosek o wydanie decyzji ZIRD, czyli zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej. PUW prowadzi procedurę administracyjną w tej sprawie. Teoretycznie powinna ona zakończyć się nie później niż w 90 dni od złożenia wniosku. 
Budowę obwodnicy Konarzyc zleca Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Ma za nią zapłacić Budimexowi ponad 35 milionów złotych.

cz
pt, 05 października 2018 11:36
Data ostatniej edycji: pt, 05 października 2018 12:51:24

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę