Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nowy „Dworzec Łomża” coraz droższy

Główne zdjęcie
Wizualizacja nowego dworca autobusowego w Łomży

Ponownie nie udał się przetarg na znalezienie wykonawców, którzy dokończyliby budowę nowego, małego dworca autobusowego w Łomży. Ostatnie z pracy – według terminów z tego przetargu - miały zakończyć się 31 lipca 2019 roku. Na dokończenie dworca chciano wydać ponad 7 mln zł, ale oferty złożono tylko na dwie z czterech części zamówienia i ponownie ceny są znacznie wyższe niż oczekiwania miejskich włodarzy.

Nowy dworzec autobusowy w Łomży miał być oddany na „gwiazdkę” tego roku tak zakładano jeszcze wiosną tego roku, gdy rozpoczynano prace po sprzedaży „starego”, dworca. W grudniu ubiegłego roku wylicytowano za niego cenę blisko 5 mln zł netto. Wcześniej zakładano, że sprzedając niemal hektarową działkę w samym centrum miasta uzyskamy pieniądze na budowę nowego dworca, mniejszego ale o wiele bardziej funkcjonalnego niż ten stary. Szybko to założenie okazało się nierealne. W pierwszym przetargu najtańsza z ofert na budowę nowego dworca opiewała na 12,6 mln zł, a na pobliski parking na ponad 1,2 mln zł. Władze przetarg wówczas unieważniły, i  - jak przekonywano dla oszczędności – inwestycję rozbito na mniejsze zadania. 
Do tej pory zlecono prac za około 4,5 mln zł, ale żadne ze zleceń nie dotyczyło głównych inwestycji dworcowych – budynku dworca i peronów. Ich budowa póki co okazuje się za droga dla miasta. 

W środę w ratuszu otwierano oferty w kolejnym przetargu na budowę „centrum przesiadkowo-komunikacyjnego” - to tak władze nazywają nowy dworzec autobusowy, który ma stanąć przy ul. Dworcowej w miejscu wjazdu na stary, sprzedany już dworzec. Poszukiwano wykonawców czterech pozostałych do realizacji części. Niestety zainteresowanie było niewielkie. Dwie oferty złożono na część pierwszą  - wykonanie prac fundamentowych pod konstrukcję stalową dworca, przy czym ceny były zdecydowanie wyższe niż szacunki miejskich urzędników. Na te prace planowano wydać 160 tys. zł, ale jedna z ofert opiewała na blisko 300 tys. zł a druga na niemal 800 tys. zł. 
Tylko jedna oferta wpłynęła na zadanie nr. 3 obejmujące m.in. wykonanie budynku dworca. Na te prace miasto panowało wydać 2 mln 580 tys. zł, a cena z oferty wynosi 3 mln 492 tys. zł.
Na pozostałe dwie części - wykonanie i montaż konstrukcji stalowej budynku dworca i peronów wraz z szklanym zadaszeniem oraz wykonanie nawierzchni bitumicznych na terenie objętym projektem budowy żadnych ofert nie było. Pierwsze z tych zadań władze miasta wyceniały na 3,1 mln zł, drugi na 950 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę