Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Czyste powietrze w wyborczej walce o Łomżę

Główne zdjęcie
Minister środowiska Henryk Kowalczyk i Agnieszka Muzyk

- Zawsze do organicznej, ciężkiej pracy są potrzebne kobiety – mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk. W poniedziałkowy wieczór osobiście, na zaproszenie Agnieszki Muzyk, kandydatki PiS na nowego prezydenta Łomży, prezentował nowy rządowy program Czyste Powietrze. - To program przełomowy. Takiego programu jeszcze w Polsce nie było. Za 10-12 lat będziemy oddychać czystym powietrzem i w pięknej okolicy – mówił podkreślając, że na program w ciągu 10 lat rząd ma wydać 103 miliardy złotych i pod względem skali finansowej przewyższa go tylko Program Rodzina 500+.

Spotkanie odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przybyło na nie ponad 150 osób – chyba w większości osoby bezpośrednio zainteresowane programem, choć wielu było samorządowców i kandydatów do samorządów. Spotkanie prowadziła Agnieszka Muzyk, która ministrowi Henrykowi Kowalczykowi dziękowała za obecność, ale także wspieranie działań miasta, w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Minister w rewanżu chwalił jej zaangażowanie i przez całe spotkanie zwracał się do niej „pani prezydent”.
- Pani prezydent mówiła o wspomaganiu funduszami różnymi Łomży. Oczywiście jeśli ktoś jest tak natarczywy jak pani prezydent, no to trudno nie pomagać – mówił minister Kowalczyk. - Wizyt pani prezydent w kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wcześniej Kowalczyk był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów – dop. red) to ja bym pewnie nie zliczył teraz, tyle ich było. Ta troska jest niezwykle istotna. Jest jak pomagać jak są zainteresowani, to jest niezwykle ważne. Na konwencji programowej prezes Jarosław Kaczyński powiedział „jak samorząd warczy na rząd, to trudno o współpracę, a jeśli współpracuje to wtedy efekty są ogromne” - mówił minister zapowiadają, że będzie miał propozycję, aby samorządy podjęły z rządem współpracę przy realizacji tego programu „żebyśmy razem mogli zrobić więcej dla dobra mieszkańców”.
Program Czyste Powietrze skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych, którzy mogą zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł, a wysokość przyznanej dotacji zależna jest od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90% kosztów przedsięwzięcia. Minister środowiska przekonywał, że dotacja jest sprawiedliwsza niż odpis od płaconego podatku, bo „nie dyskryminuje tych najbiedniejszych”.
Minister Kowalczyk zachęcał wszystkich właścicieli domów do zainteresowanie się programem i skorzystania z możliwości jakie on daje. Mówił, że modernizacje można rozłożyć na lata, a wniosek o przyznanie dotacji jest maksymalnie uproszczony. 
Na zakończenie prezentacji programu zaproponował, aby prezydent Łomży dołożył 5% środków miasta do realizowanych przez mieszkańców termomodernizacji domów w ramach programu Czyste Powietrze. - A jak marszałek dołoży 10% to będzie z wielką korzyścią dla tego programu, ale przede wszystkim dla mieszkańców – mówił minister. 
Agnieszka Muzyk od razu zadeklarowała, że jeśli wygra wybory w Łomży miasto włączy się w ten sposób w realizację programu. 
Na spotkanie przyszli także wyrzucony z PiS prezydent Mariusz Chrzanowski i kilkoro kandydatów jego komitetu do Rady Miejskiej. W serii pytań jako pierwszy głos zabrał Witold Chludziński, który mówił, ze zajmuje się termomodernizacją budynków i przekonywał ministra, że powinny być wykonywane zawodowe audyty, bo Polacy nie znają się na tym. Mówił też, że na wniosek prezydent Łomży Rada Miasta przeznaczyła na program wymiany pieców 300 tys. zł. Minister Kowalczyk odpowiadał, że audyty niepotrzebnie podrażały by realizację projektu, a wniosek o dotacje pozwala mieszkańcom na wybór najkorzystniejszych dla nich rozwiązań. Także prezydent Chrzanowski próbował chwalić się wygospodarowaniem przed kilku miesiącami w budżecie miasta 300 tys. zł na wymianę pieców, ale minister Kowalczyk subtelnie uświadomił mu, że to nie 1%, a tylko 0,1% budżetu Łomży
W trwającym ponad dwie godziny spotkaniu uczestniczyli także wiceminister MSWiA Jarosławowi Zielińskiemu, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Maciej Borzyszkowski oraz poseł Lech Kołakowski. Ten ostatni zapowiedział, że jego biuro poselskie będzie doradzało i pomagało mieszkańcom Łomży i okolicy w składaniu wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze.

230804070022.gif
Foto: Minister środowiska Henryk Kowalczyk i Agnieszka Muzyk
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 02 października 2018 09:14
Data ostatniej edycji: wt, 02 października 2018 09:18:21

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę