Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżynianka wśród najlepszych pianistów - amatorów świata

Główne zdjęcie
Anna Bronowicz z Ewelinka z Litwy

Anna Bronowicz zakwalifikowała się do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów. W organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina konkursie rywalizowało 40. pianistów z całego świata, w tym zaledwie pięcioro Polaków, a oceniało ich jury wybitnych specjalistów, m. in. Bronisława Kawalla i Karol Radziwonowicz. – Zakwalifikowanie się do tej 40. to dla mnie ogromny sukces, bo pianiści z Francji, USA czy Japonii uczestniczący w konkursie to prawdziwi mistrzowie – mówi Anna Bronowicz. – Niestety udział w finale uniemożliwiły mi problemy zdrowotne, ale już dziś wiem, że za trzy lata zgłoszę się znowu!

Anna Bronowicz
Anna Bronowicz
Anna Bronowicz
Anna Bronowicz

Anna Bronowicz muzyką interesowała się od dziecka. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Łomży w klasie fortepianu, w czasie studiów śpiewała w chórze Akademii Medycznej w Białymstoku, a obecnie udziela się w chórze Spes Unica parafii Krzyża Świętego w Łomży. 
– Muzyka zawsze była bardzo ważna w moim życiu, pewnie gdybym nie została lekarzem byłabym muzykiem – mówi Anna Bronowicz. –  Ale dużo ćwiczę, zdarza mi się również grać publicznie, choćby w Klubie Wojskowym czy w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina zachęciła mnie koleżanka z Białegostoku, która brała w nim udział trzy lata temu Wiedziała, że jestem chora, mam sporo czasu i uznała, że udział w takim konkursie dobrze mi zrobi. Nie spodziewałam się, że zostanę zakwalifikowana, ale przygotowałam określone w regulaminie nagrania demo i wysłałam zgłoszenie.
Nagrania łomżynianki, obowiązkowych utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz wybranych przez nią kompozycji Johannesa Brahmsa i Siergieja Rachmaninowa, dały jej jednak kwalifikację do grona 40. najlepszych pianistów-amatorów na świecie. Polaków w tej finałowej stawce było zaledwie pięcioro, w tym dwóch mieszkających na stałe w USA i Francji, a resztę stanowili obcokrajowcy z USA, Japonii, Chin, Korei Południowej, Brazylii, Argentyny i wielu krajów europejskich. Wedle regulaminu konkursu mogli być wśród nich wykształceni pianiści, ale z zastrzeżeniem, że nie mogą zajmować się muzyką zawodowo, lecz tylko hobbystycznie, stąd określenie amator w nazwie konkursu. Jego finał odbył się w dniach 16-21 września w Warszawie, niestety bez udziału Anny Bronowicz. Zwyciężył Francuz Thomas Prat, drugie miejsce zajął Polak Marcin Kaźmierczak, trzecie kolejny reprezentant Francji Robin Stephenson, zaś czterema wyróżnieniami doceniono pianistów z Japonii i Francji. 
– Nie mogłam wystąpić w finale, bo byłam bardzo osłabiona po nawrocie choroby i dwóch kolejnych operacjach – mówi Anna Bronowicz. – Ale już zakwalifikowanie się do niego to dla mnie ogromne osiągnięcie, bo chociaż gram sporo i dużo ćwiczę, to nie jestem zaawansowanym pianistą. Ale mogłam być na koncercie finałowym 21. września w Pałacu Staszica i osoby, które zdobyły nagrody niczym nie różnią się od zawodowych pianistów. Wiele z nich ukończyło kiedyś studia muzyczne, a dopiero później ich zainteresowania poszły w innym kierunku i zaczęło realizować się jako lekarze, informatycy czy naukowcy, ale wciąż grają. Muzyka jest ich ogromną pasją, tak jak i w moim przypadku, dlatego za trzy lata spróbuję znowu, bo po tegorocznej edycji mam ogromy niedosyt!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę