Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rekordowy 1% dla Arki

Ponad 50 tysięcy złotych z odpisu 1% podatku dochodowego za rok 2017 otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Zostały one przeznaczone na bieżące remonty i inwestycje w prowadzonym przez ŁTOnZ schronisku dla bezdomnych psów „Arka”. – To dużo więcej niż w latach ubiegłych! – cieszy się kierownik schroniska Bożena Jarząbek dodając, że pieniądze są właśnie wykorzystywane na postawienie kolejnych boksów wraz z wybiegami i nowymi budami oraz naprawę boksów zniszczonych przez psy, a także warunki atmosferyczne.

Kwota odpisu podatku na rzecz łomżyńskiego schroniska wzrasta systematycznie z roku na rok, dzięki wpłatom miłośników zwierząt nie tylko z regionu, ale i całej Polski. Za rok 2015 było to ponad 37 tys. zł, za kolejny już o sześć tysięcy więcej, ale nikt nie spodziewał się, że za rok ubiegły  wpłynie aż  50.102 złotych. Schronisko otrzymuje dotację z Urzędu Miasta, będącą podstawą jego funkcjonowania, ale z racji ciągłego napływu kolejnych psów i konieczności zapewnienia im właściwych warunków bytowych, wyżywienia i leczenia, bo do „Arki” trafiają też psy chore bądź okaleczone, przydają się również dodatkowe pieniądze. 
– Zaczynaliśmy w okropnych warunkach – mówi  Bożena Jarząbek. – Teraz wygląda to wszystko zdecydowanie lepiej, bo mamy szpitalik, izolatkę dla psów wymagających kwarantanny, mroźnię, magazyny na żywność oraz słomę, kołdry i koce, murowane boksy z solidnymi, ciepłymi budami i ogrodzonymi wybiegami, a nawet specjalną budę dla szczeniaków w wydzielonym miejscu – bez pieniędzy z 1% nie powstałoby to tak szybko.  
W schronisku „Arka” przebywa obecnie około 190 psów. Większość to zwierzęta dorosłe, ale są też szczeniaki czy psy chore bądź wymagające specjalistycznej opieki. Bywa więc też tak, że niektóre psy zostają w schronisku do końca życia, bo nie kwalifikują się do adopcji, ale większość z nich sukcesywnie znajduje nowy dom – czasem nawet w odległych regionach kraju. Każdego miesiąca jest średnio 15 adopcji, ale na miejsce adoptowanych psów trafiają do schroniska kolejne, co jest szczególnie zauważalne w okresie wiosenno-letnim. Dlatego pracownicy schroniska apelują o większą troskę i odpowiedzialność wobec zwierząt, które są czującymi istotami i powinny być traktowane z odpowiednim szacunkiem, organizują też spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. 
– Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać nam swój 1% podatku i wesprzeć w ten sposób nasze starania o to, by psy w naszym schronisku miały coraz lepsze warunki – mówi Bożena Jarząbek – Każdy może odwiedzić schronisko i przekonać się, jak je rozbudowujemy i jak miewają się nasi podopieczni. Wolontariusze schroniska dbają o socjalizację psów, co jest bardzo ważne, kiedy psy trafiają do adopcji, są już wtedy oswojone z człowiekiem i nie boją się go. Dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych, a także młodzież i osoby prywatne przywożą nam karmę, koce, środki przeciwko pchłom i kleszczom, za co bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy – jest to dla nas ogromna pomoc.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę