Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

O modnym patriotyzmie i Niepodległości w „Agrobiznesie”

O wybitnych łomżanach w Uniwersytecie Warszawskim opowiadał kustosz Muzeum UW Krzysztof Mordyński, natomiast dr Marcin Zarzecki z UKSW rozważał w wykładzie „Czy patriotyzm jest w modzie?”, na czym polega to uczucie, postawa lub religia obywatelska i jakie miewa znaczenie dla określenia swej tożsamości. Oto stołeczne akcenty w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, gdzie dla młodzieży licealnej ALO i technicznej ASP prezes Roman Szmyt ze swymi współpracownikami ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy zorganizował konferencję pt. „Możliwości młodego pokolenia”. Bagaż historycznych i socjologicznych wiadomości okazał się przeogromny.

Bardzo dobrze się stało, że stricte naukowym wywodom biograficznym historyka - kustosza z UW towarzyszyło wydawnictwo, prezentujące sylwetki kilkunastu łomżan, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach rodzinnego miasta, Uniwersytetu Warszawskiego, stolicy i Ojczyzny. 100-lecie odzyskania Niepodległości - tegoroczne - było naturalną klamrą czasową dla rozważań, jakie snuli w auli kolejni prelegenci, m.in., wiceprezes Wawrzyniec Kłosiński z TPZŁ i Czesław Rybicki, starszy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego. Prezes Roman Szmyt ze SWEiRP po wykładzie o wybitnych łomżanach w UW powiedział, że „niedobrze, jeśli politycy piszą historię”, ponieważ do ich ideologicznej i poddawanej doraźnym interesom wizji wkradają się, mity, legendy, niemające z prawdą historyczną zbyt wiele wspólnego. Zwrócił uwagę na postać Romana Dmowskiego (1864 – 1939), zmarłego w Drozdowie twórcy narodowej demokracji, którego poglądy splotły się z nurtem nacjonalistycznym w Polsce, trendem mało pozytywnym, ze względu np. na antysemityzm. Drugim przywoływanym bohaterem narodowym był Józef Piłsudski (1867 – 1935), współtwórca legionów, z którym Dmowski ponoć pozostał w sporze nie tylko ideowo-organizacyjnym, ale i w konkurach o tę samą dziewczynę... Faktem jest, że dla drugiej żony Marszałek zmienił wyznanie z katolickiego na ewangelicko-augsburskie, albowiem na zgodę o rozwód od pierwszej i kleru Kościoła nie liczył. Dodajmy, że zatrzymywał się pod koniec XIX w. u bliskiego przyjaciela: pastora w Domku Pastora.

Łomżynianki i łomżyniacy we wdzięcznej pamięci

Kustosz UW zaczął opowieść o znaczących w historii stołecznej uczelni łomżyniakach od księdza pijara Wojciecha Szweykowskiego (1773 - 1838), który jako absolwent i wykładowca łomżyńskiej Szkoły Pijarskiej został pierwszym rektorem UW. Studentem UW był też znany z pomnika w parku botanik Jakub I. Waga (1800 – 1872), znawca okolic bliskich i odległych, który z lupą i kajetami do notowania i rysowania roślin wyruszał na wyprawy badawcze z uwielbiającą go młodzieżą. Grono wybitnych zaszczyca także adwokat Marian Śmiarowski (1842 – 1907), działacz społeczny i twórca tak zbożnych dzieł, jak Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwo Dobroczynności czy Kasa Przemysłowców. Łomżanin mógł poznać na uczelni studiującego wtedy powieściopisarza Henryka Sienkiewicza. Złote zgłoski należą się na kartkach historii Adamowu Chętnikowi (1885 – 1967), znakomitemu badaczowi kultury kurpiowskiej i twórcy skansenu w Nowogrodzie; odważnej dyrektor i polonistce I LO Stanisławie Osieckiej (1898 – 1990), aktorce Teatru Syrena w Warszawie i Królowej Estrady Hance Bielickiej (1915 – 2006) oraz absolwentowi tego liceum i twórcy w PRL i RP polskiej atomistyki prof. Zdzisławowi L. Wilhelmiemu (1921 – 2013)... Listę można by dłużyć i więcej nazwisk znalazło się na wystawie z komiksowymi portretami zasłużonych oraz ujętymi w dymki ich zabawnymi autocharakterystykami bądź wyróżnikami poglądowymi, np.: Leon Kaliwoda (1897 – 1918) z POW - „Mając 20 lat walczyłem o niepodległość dala was”; Maria Moczydłowska (1886 – 1969), pierwsza posłanka na sejm Ziemi Łomżyńskiej; biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski (1874 – 1948), któremu Katedra przy Dwornej zawdzięcza ocalenie przed wysadzeniem przez Niemców we wrześniu 1944. Są na wystawie na Farnej i na kartach katalogu do niej również: Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981) i Marika – Marta Kossakowska - „The Voice of Łomża”.

 

Aż 9 na 10 Polaków uważa, że są patriotami

Ciekawa była prelekcja dr. Marcina Zarzeckiego z UKSW, pełna w zrozumiały sposób stawianych kwestii, odważnie formułowanych pytań i inspirująco udzielanych wyjaśnień. Naukowiec ukazywał postawy Polaków wobec patriotyzmu i święta Niepodległości. Przybliżał różne ujęcia, czym jest to pojęcie. Jak u Stanisława Osowskiego – istnieniem między ojczyzna prywatna, osobistą (miejsce urodzenia, dom, kultura, smaki, zapachy) a bytem abstrakcyjnym, strukturą adm.-polityczną? Jak u Antoniny Kłoskowskiej – sensem, zależnym od intencji, czy odnosi się do nas – patriotów, czy do obcych – nacjonalistów? A może jak u profesorek: A. Jasińskiej – Kania i K. Skarżyńskiej – miesza się Polakom miłość do kraju, przywiązanie do narodu, lojalność względem rodaków, duma z Polski z nastawieniami ambiwalentnymi, mającymi pochodzenie w samowoli, nietolerancji, bylejakości...?

Dr Zarzecki uświadamiał młodzieży i nauczycielom w WSA, wśród których był, m.in., matematyk i prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz (81 l.), że polski patriotyzm ma charakter głównie romantyczny, bohaterski, martyrologiczny. Na współczesność społeczną i polityczną w kraju rzutują idee i wzorce z przeszłości, nadanie im wartości w kontekście teraźniejszości i z intencją przekazania następnym pokoleniom. Refleksję pobudzała część o patriotyzmie w USA, tzw. religii obywatelskiej -  citizen religion – z jej kultem, doktryną i organizacją, z atencją dla Deklaracji Niepodległości, Konstytucji, Biblii, demokracji. A może - jak chce Zdzisław Krasnodębski - patriotyzm to emanacja sprzeciwu, wpisanego w geny Słowian znad Wisły, Odry i Narwi przeciw germanizacji i rusyfikacji? Jakie by nie były definicje, aż 9 na 10 Polaków uważa, że są patriotami. Chociaż niełatwy to kawał chleba... Dla Polaka patriotyzm to szacunek dla godła, flagi i hymnu, wartości przekazane dzieciom, dbałość o zabytki. Dla Norwega patriotyzm to płacenie podatków, dbałość o środowisko i segregacja śmieci.

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę