Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Koło Mątwicy znaleziono ludzkie szczątki - zajmą się nimi historycy

Przez trzydzieści dni drogowcy nie mogą prowadzić prac na budowie drogi wojewódzkiej nr 645 koło Mątwicy. Zakaz wydany przez Urząd Ochrony Zabytków dotyczy 50-metrowego odcinka, na którym członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 znaleźli ludzkie szczątki.

 

O tym, że są tam szczątki, poinformowali członków Stowarzyszenia pracownicy budowy i mieszkańcy. Jak się okazało obok przedmiotów z czasów II Wojny Światowej, były tam też fragmenty kości - mówi Błażej Jabaji ze Stowarzyszenia.
- Okazało się, że znaleźliśmy ludzkie szczątki, pozostałości kości najprawdopodobniej z I lub II Wojny Światowej oraz magazynek od broni. Jest tego bardzo dużo. Że kości są dalej - bardzo się zdziwiliśmy, ponieważ one były ekshumowane. Tam była mogiła żołnierzy z 1939 roku. I dalej były one chowane na cmentarzu. Dlaczego zostały resztki? Nie wiemy - mówi Błażej Jabaji.
W miejscu ich znalezienia pracowali policjanci i prokurator.
- W sprawie tej zostały przeprowadzone oględziny miejsca znalezienia szczątek ludzkich oraz zostały przeprowadzone oględziny zabezpieczonych szczątek. Z pozyskanej opinii wynika, że elementy kostne zgromadzone w poszczególnych workach pochodzą z różnych okresów. Najstarsze mogą pochodzić nawet z IX wieku, inne prawdopodobnie z okresu I i II Wojny Światowej - mówi zastępca Prokuratora Rejonowego w Łomży, Małgorzata Kosiorek-Soboń.
Prokuratura zakończyła już działania w miejscu, gdzie szczątki były znalezione. Teraz zajmą się nim historycy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę