Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

W Wiźnie rolnicy zapłacą mniej... przez suszę

Główne zdjęcie
Herb Gminy Wizna

Radni Gminy Wizna zdecydowali o obniżeniu o blisko połowę wysokości podatku rolnego. To ma być pomoc gminy dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy. - Susza dotknęła wszystkich rolników, więc wszyscy będą płacić mniej – mówi wójt Wizny Zbigniew Sokołowski szacując wsparcie gminy dla rolników na kilkaset tysięcy złotych.

Uchwałę radni gminy podjęli w piątek niemal jednomyślnie. Dzięki temu w przyszłym roku wszyscy płacący podarek rolny w Wiźnie będą rozliczani według stawki 30 zł za hektar przeliczeniowy. W tym roku stawka ta wynosiła ponad 52 zł. Wójt Zbigniew Sokołowski tłumaczy, że w ten sposób samorządowcy chcą pomóc rolnikom. Susza, która dotknęła Polskę i region spowodowała znaczne straty, ale urzędowy sposób wyliczania wysokości strat w poszczególnych gospodarstwach jest inny niż np. w 2015 roku i dziś tylko niektórzy rolnicy mogą liczyć na wsparcie ze strony Skarbu Państwa. To sprawiło, że w Wiźnie nie wszyscy występowali o formalne oszacowanie strat, a spośród tych którzy złożyli wnioski, straty powyżej 30% wyliczono tylko w 173 gospodarstwach.

Według wójta Sokołowskiego gmina Wizna jest pierwszą gminą w regionie, która ze względu na suszę zdecydował się tam mocno obniżyć stawki podatku rolnego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę