Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Czeka nas komunikacyjny paraliż?

Główne zdjęcie
Zakorkowane rondo na pl. Kościuszki (fot. archiwum)

Remont skrzyżowania w Piątnicy Włościańskiej, gdzie łączą się drogi z Piątnicy i Drozdowa z drogą prowadząca w kierunku Łomży przez „nowy” most mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, od kilku tygodniu powoduje utrudnienia w ruchu w pomiędzy Łomża a Piątnicy. Policjanci co rusz muszą ręcznie sterować ruchem w centrum Piątnicy, ale także na Rondzie Kościuszki, którędy prowadzą drogi w kierunku drugiego, „starego” mostu przez Narew. Niestety wszystko wskazuje na to, że prawdziwe kłopoty kierowców dopiero się zaczną. Miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że w poniedziałek planowane jest rozpoczęcie remontu ulicy Zjazd w Łomży, co spowoduje dodatkowe utrudnienia w ruchu przez „stary” most.

- Funkcjonariusze Ruchu Drogowego z łomżyńskiej komendy stale monitorują ruch pojazdów przez Łomżę – mówi Ewelina  Szlesińska z KMP w Łomży. - W celu zapewnienia drożności i rozładowywania tworzących się okresowo zatorów drogowych, policjanci podejmują ręczną regulację ruchem. Mundurowych najczęściej można spotkać na placu Kościuszki - przy wylocie w kierunku ulicy Zjazd oraz w Piątnicy – dodaje policjantka zaznaczając, że dzisiaj rano także  ręcznie regulowali ruchem. 
Od kilku tygodni wszyscy obawiają się co będzie, gdy drogowcy zaczną zapowiadany remont ul. Zjazd. Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży poinformował, że w poniedziałek 24 września 2018 r. planowane jest rozpoczęcie tych prac. 
- Inwestycja obejmuje m.in. rozbiórkę i budowę chodnika, zjazdów indywidualnych i publicznych, poręczy i barier drogowych, zatoki autobusowej oraz oświetlenia ulicznego z okablowaniem – wylicza Czech dodając, że w pierwszej kolejności prace będą prowadzone po lewej stronie drogi, od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w kierunku Piątnicy. 
Prace te będą wymagały zwężenia jezdni po której poruszają się samochody. Ulica Zjazd jest miejskim fragmentem dwóch głównych dróg krajowych w regionie – nr 61 i 63. Zwłaszcza tą pierwszą odbywa się ruch tysięcy wielkich ciężarówek jadących codziennie tranzytem z państw nadbałtyckich w kierunku Warszawy. 
Miejscy urzędnicy zapowiadają, że prace na ul. Zjazd będą trwały do połowy listopada. Do tego czasu będą także prowadzone prace na skrzyżowaniu w Piątnicy Włościańskiej, a to oznacza, że przejazd z Łomży do Piątnicy i z Piątnicy do Łomży w tym czasie będzie może być bardzo trudy.

Warto dodać, że ulica Zjazd była remontowana już w ubiegłym roku. Wówczas jednak, ze względu na ograniczone możliwości finansowe budżetu miasta prace obejmowały samą jezdnię. Teraz drogowcy mają wykonać to, czego wówczas nie zrobiono czyli przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo osób pieszych. 

Jak Policjant kieruje ruchem
W związku z tym należy się spodziewać, że policjanci jeszcze częściej niż dotychczas ręcznie będą kierować ruchem. Aby proces ten przebiegał sprawnie warto rozumieć podawane przez funkcjonariuszy sygnały i znaki.
Polecenia i sygnały osoby kierującej ruchem mają pierwszeństwo przed wskazaniami sygnalizacji świetlnej, a także wskazaniami znaków drogowych i przepisów określających pierwszeństwo przejazdu. 
Jeżeli policjant stoi do nas bokiem, wszystko jedno czy lewym, czy prawym, oznacza to, że ruch jest otwarty. 
Gdy policjant stoi do  nas bokiem, ale z uniesioną prawą ręką, taka postawa odpowiada sygnałowi żółtemu. Oznacza ona de facto zakaz wjazdu na skrzyżowanie, chyba że w chwili, gdy policjant podniósł rękę, byliśmy w tak niewielkiej odległości od skrzyżowania i jechaliśmy z taką prędkością, iż zatrzymanie pojazdu nie byłoby możliwe bez gwałtownego hamowania. W takim przypadku możemy jeszcze przejechać przez skrzyżowanie.
Policjant stojący do nas twarzą lub plecami to odpowiednik sygnału czerwonego. Jest to absolutny zakaz wjazdu na skrzyżowanie.
Policjant stojący do nas twarzą lub plecami, ale z uniesioną prawą ręką to odpowiednik sygnału czerwonego z żółtym. Jest to zapowiedź, iż za chwilę ruch zostanie dla nas otwarty, a więc powinniśmy przygotować się do ruszenia.
Policjant wyciągając jedną rękę w bok, nakazuje nam określony kierunek jazdy, np. poleca skręcić w lewo.
Policjant może nakazać wam chwilowe zatrzymanie pojazdu, aby na przykład umożliwić innemu autu opuszczenie skrzyżowania albo wykonanie skrętu. Czyni to, wyciągając w waszym kierunku ustawioną pionowo dłoń. 
Policjant może też wskazywać ręką miejsce, do którego należy dojechać i zatrzymać się, np. przed wykonaniem skręcenia, w oczekiwaniu na zezwolenie na ten manewr, albo po prostu przed pozwoleniem na dalszą jazdę. Czyni to dłonią kierowaną w dół, wyraźnie pokazując, gdzie macie stanąć i czekać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę