Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Na drodze do Niepodległości była Łomża

„Ojcowie Niepodległości” to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński. Ich sylwetki prezentowane są na wielkich planszach rozstawionych na Starym Rynku. - To oczywiście nie są wszyscy, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku - mówił dr Paweł Warot z biura edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, które przygotowało wystawę plenerową pokazywaną od ubiegłego roku w kolejnych polskich miastach. - Łomża jest ostatnim miastem w województwie podlaskim w którym jest prezentowana – zaznaczał.

Na planszach prezentowanej na Starym Rynku wystawy znajduje się m.in. opis idei wystawy, mapa Polski z lat 1918-1923 prezentująca proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Główną część stanowią plansze prezentujące postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Historycy IPN podkreślają, że reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Łomżyński historyk, dr hab. Krzysztof Sychowicz z INP podkreśla, że sto lat temu na drodze do niepodległości Polski była także Łomża. 
- 11 listopada 1918 roku to także walki w Łomży, to tragiczna śmierć Leona Kaliwody, którego upamiętnia tablica na kamienicy przy ul. Sienkiewicza, ale także Komitet Obywatelski, który prowadził wówczas negocjacje z wojskami niemieckimi, aby opuściły Łomżę – mówił prof. Sychowicz zaznaczając, że niespełna dwa lata później mieszkańcy Łomży ponownie dali świadectwo umiłowania Ojczyzny i wolności stając do obrony przed nawałą bolszewicką. Podkreśla, że wielka historia, wielka polityka i wybitne postacie, które kładły fundamenty pod niepodległość Polski także miały związki z naszym miastem. 
Profesor Sychowicz i dr Paweł Warot w czwartkowe popołudnie spotkali się także z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego. Na konferencji pt. „Ojcowie Niepodległości” Warot mówił uczniom o Romanie Dmowskim jako twórcy nowoczesnego polskiego nacjonalizmu, a Sychowicz o Władysławie Świderskim, prezydencie Łomży w trudnych czasach.
- Władysław Świderski jest niedocenianym prezydentem Łomży, ze względu na fakt, że okres międzywojenny jest trudnym w polskiej historii – mówił profesor. - Był członkiem organizacji bojowej PPS, uczestniczył w tworzeniu struktur administracyjnych pierwszych związanych z tworzeniem Polski władz w mieście jesienią 1918 roku, funkcja burmistrza, a później po wydzieleniu miasta z powiatu   prezydenta Łomży. Jeśli szukamy wielkich wydarzeń, to musimy pamiętać o Jego wspaniałej postawie z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, kiedy był w tym mieście, organizował pomoc dla walczących żołnierzy broniących miasta przez wojskami bolszewickimi. Musimy też pamiętać, że został aresztowany przez władze sowieckie w czasie II wojny światowej, wywieziony w głąb Związku radzieckiego tam zginął z dala od rodziny i miasta.


Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dr Paweł Warot
Foto:
Foto: Dr hab. Krzysztof Sychowicz
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę