Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Zarząd województwa: Rząd powinien ugryźć się w język zanim oskarży samorządy o nicnierobienie.

Główne zdjęcie
Zarząd województwa podlaskiego. (fot. wrotapodlasia.pl)

W odpowiedzi na zarzuty premiera rządu Mateusza Morawieckiego, że za poprzednich rządów nie było dróg ani mostów, i jego ministrów, że samorządy nic nie zrobiły, Zarząd Województwa Podlaskiego, podczas konferencji prasowej w środę, 19 września odrzucił te oskarżenia i zarzucił rządowi utrudnienia w wydatkowaniu funduszy unijnych. Punkt po punkcie członkowie zarządu podsumowali dokonania w poszczególnych dziedzinach i podsumowali 10 lat rządów koalicji PO-PSL w regionie.

- Nie zgadzamy się z taką retoryką. Przedstawimy wyniki naszej pracy, a mamy się czym pochwalić – są dziedziny w których jesteśmy liderem – jak programy transgraniczne czy inwestycje drogowe z programu Polski Wschodniej. Dbamy o równomierny rozwój województwa. Rozwijamy nasze województwo poprzez realizację wszystkich programów unijnych. Jesteśmy w połowie kontraktacji, w połowie stawki, jeśli chodzi o podpisywanie umów. Jesteśmy pewni, że finisz będzie dla nas korzystny i ani jedna złotówka, ani jedno euro nie przepadnie – rozpoczął konferencję marszałek Jerzy Leszczyński.

Projekty unijne

Jak uzupełnił wicemarszałek Maciej Żywno dowodem jest wtorkowy komunikat Komisji Europejskiej na profilu Regional &Urban Policy in Poland: na podstawie prognoz przesłanych do Komisji Europejskiej zagrożenie utraty środków przez programy regionalne i krajowe jest minimalne. Faktem jest, że niektóre programy krajowe wdrażają fundusze wolniej od „najwolniejszych” programów regionalnych, co jednak nie oznacza utraty funduszy w 2018.

- Mamy na dziś 11,45 proc. zcertyfikowanych środków, a wymagane jest na 2018 trochę ponad 13 proc., co  oznacza, że w listopadzie osiągniemy wymagany procent certyfikacji środków unijnych, a w tym samym czasie mamy 60 proc. zakontraktowanych środków, a to nie jest koniec perspektywy – uzupełnił wicemarszałek Żywno dodając, że minister na jedym ze spotkań międzyresortowego zespołu mówi: zwolnijcie tempo, bo rynek się psuje, a na oficjalnych: przyspieszajcie.

– Realizacja programów unijnych zależy od wielu czynników, a rząd PiS nam nie pomaga, a wręcz przeciwnie – zaakcentował Maciej Żywno.

Pomaga za to Komisja Europejska. Co kwartał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbywają się spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Byli na nie zapraszani przedstawiciele rządu, jednak żaden się nie pojawił.

Ponadto województwo podlaskie realizuje dwa pilotażowe projekty ze zintegrowanych funduszy oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (wraz z kujawsko-pomorskim).

- I w tych projektach jesteśmy oceniani bardzo wysoko pod względem merytorycznym, a to oznacza, że w przyszłej perspektywie unijnej do tych dwóch projektów będziemy przygotowani lepiej niż inni – dodał wicemarszałek Żywno.

PROW

- My samorządowcy skupiamy się na pracy tu w regionie. Nie jest naszą domeną krytykowanie rządu, ale do tych zarzutów musimy się odnieść – zaznaczył członek zarządu  Stefan Krajewski – Kłamstwo, które rozlewa się na cały kraj, że samorządy źle działają, jest szkodliwe.

Stefan Krajewski skupił się na przedstawianiu wyników z Programu Regionalnego Obszarów Wiejskich. Województwo Podlaskie jest liderem w scalaniu gruntów, 90 proc. środków z PROW jest już zakontraktowanych. W ramach PROW na lata 2007-2014 powstało prawie 4,5 tysiąca miejsc pracy, 705 inwestycji w przedsiębiorstwach

- A tam, gdzie za realizację PROW odpowiada rząd, wyniki są najniższe w Europie – dodał Stefan Krajewski.

Drogi i infrastruktura kolejowa

Z RPOWP 2007-203 zostało zmodernizowanych 525 kilometrów dróg (913 mln zł z UE), w tym 169 km dróg wojewódzkich, 181 km dróg powiatowych i 176 km dróg gminnych. W tej perspektywie na drogi przeznaczono 1,4 mld zł, najwięcej w historii (w tym z programu Polska Wschodnia - 430 mln zł); co oznacza: 320 km dróg finansowanych z RPOWP, 38,8 km z Polski Wschodniej, a 264 km z PROW.

- Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku dwa ważne odcinki dróg Kleosin- Markowszczyzna i Białystok – Supraśl – dodał marszałek Leszczyński.

Z kolei na infrastrukturę kolejową przeznaczonych jest w tej perspektywie 154 mln zł na unowocześnienie linii kolejowych w Podlaskiem. Jedynym beneficjentem jest PKP PLK, który ciągle jeszcze nie podpisał umów z wykonawcą. Środki czekają.

O znaczeniu infrastruktury kolejowej dla obecnego zarządu świadczą też inwestycje w terminale intermodalne.

Do tych dróg – jak uzupełnił wicemarszałek Żywno dochodzi 1200 km „schetynówek” powstałych w latach 2009 – 2015, poszczególne odcinki S8 i wyremontowane przejścia graniczne.

Kultura

Na inwestycje w kulturę samorząd województwa przeznaczył w latach 2007-2013 225, 5 mln zł – budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej, w ramach perspektywy 201402020 na kulturę przeznaczonych jest 42 mln zł dla 16 jednostek kultury. 1103 zabytki zostały objęte wsparciem finansowym

- W ciągu pięciu lat na wydarzenia do Opery i Filharmonii Podlaskiej przyszło 980 tysięcy widzów, a takim wynikiem nawet opera warszawska nie może się pochwalić – dodał Maciej Żwyno

Cyfryzacja i e-usługi

- Każdy obszar ma swój ciężar gatunkowy – powiedziała wicemarszałek Anna Naszkiewicz, która wypunktowała osiągnięcia w dziedzinie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizację projektów związanych z ekonomią i włączeniem społecznym (w tej perspektywie zakontraktowano już 95,5 mln zł, a do wykorzystania jest jeszcze 150 mln zł, z czego 87 mln zł to wnioski w trakcie realizacji, 16 tysięcy osówb skorzysta z tego projektu – bezrobotni, niepełnosprawni, rodziny wielodzietne i ubodzy).

- Jest to ze strony rządu nie tylko obrażanie samorządów wojewódzkich, ale samorządów gminnych, powiatowych, miejskich, instytucji kultury, szpitali, a także przedsiębiorców, czy mieszkańców w ogóle, bo jeśli my nic nie zrobiliśmy z tymi unijnymi pieniędzmi, to instytucje, przedsiębiorcy i mieszkańcy po nie nie sięgnęli i z nich nie korzystali, a to przecież nieprawda – dodała Anna Naszkiewicz,

Anna Naszkiewicz przypomniała też o realizowanych w naszym województwie wielkich projektach –sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej, Podlaskiej Platformie Edukacyjnej, e-usługach, czy e-zdrowiu.

Zdrowie

- W przyszłym tygodniu na Komitecie Sterującym my będziemy prezentować portal e-zdrowie – dopowiedział członek zarządu Bogdan Dyjuk – a poproszono nas o prezentację, nie jako przykład „zgniłego kartofla” – o którym mówił minister Kwieciński, a raczej dobrego rozwiązania.

Bogdan Dyjuk przestawił inwestycje w służbę zdrowia,  co zresztą zrobił na specjalnej konferencji we wtorek, 18 września.

- Ochrona zdrowia jest rzeczywistym priorytetem Zarządu Województwa Podlaskiego od trzech kadencji – podkreślił Bogdan Dyjuk.

W latach 2008-2018 wartość projektów realizowanych ze środków zewnętrznych i budżetu województwa w podlaskich placówkach wyniosła 600 mln zł, a tylko z budżetu województwa wydatki na ten cel sięgnęły 285 mln zł.

Bogdan Dyjuk przypomniał też o inwestycjach w turystykę, czy zrealizowany projekt Green Velo.

- Jako jedyne województwo opracowaliśmy programy profilaktyczne i pokazywano nas jako przykład. – dodał.

Natomiast zdaniem Bogdana Dyjuka prawdziwy „ gorący kartofel” to ministerstwo zdrowia i NFZ podrzucili samorządom w ochronie zdrowia, podpisując umowy o kolejnych podwyżkach, a zmuszając samorządy do szukania na nie pieniędzy. Samorząd ma pieniądze na inwestycje, ale przy takiej polityce ministerstwa będzie musiał pokryć wyniki ujemne niektórych szpitali na koniec roku.

- Minister powinien ugryźć się w język, zanim powie podobne stwierdzenia o podrzucanych gorących kartoflach – zakończył Bogdan Dyjuk

Podobne konferencje odbyły się dziś, 19 września we wszystkich województwach (poza podkarpackim).

źródło: wrotapodlasia.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę