Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

czwartek 08.04.2004

Gazeta Wyborcza - Od prawie 14 lat walczy o odszkodowanie Gazeta Wyborcza - W informacji nadzieja Kurier Poranny - Policji tu nie było! Gazeta Współczesna - Weźcie system Gazeta Współczesna - Powrót do gotyku


Gazeta Wyborcza - Od prawie 14 lat walczy o odszkodowanie
W 1991 r. łomżyńska sędzia swoim wyrokiem zatrzymała Marii W. paszport. Kobieta nie mogła wyjechać do USA, gdzie miała się osiedlić na stałe. Po kilku miesiącach okazało się, że tym wyrokiem sędzia rażąco naruszyła prawo
Od prawie 14 lat mieszkanka Łomży Maria W. walczy o odszkodowanie. W Stanach, gdzie mieszkała przed powrotem do kraju, chciała się osiedlić. Miała pracę, szansę na nowe życie.
Mąż Marii W., gdy ta była jeszcze w USA, wytoczył jej sprawę o alimenty. Potem zaciągnął wysokie kredyty w bankach i uciekł z łomżyńską sędziną za granicę. Maria W. nic o tym nie wiedziała. Ale w sądzie w Łomży, w związku z jej alimentami, zapadł wyrok o unieważnieniu jej paszportu. Orzeczenie wydała koleżanka sędziny, która zniknęła. Marię W. zatrzymano na Okęciu, gdy chciała wracać do Stanów.
Później okazało się, że sędzina, wydając taki wyrok, rażąco złamała prawo. Jednak dla Marii W. było już za późno. Kobieta straciła szanse na życie w USA.
więcej: Gazeta Wyborcza - Od prawie 14 lat walczy o odszkodowanie


Gazeta Wyborcza - W informacji nadzieja
Czy informacja może być kluczem do rozwoju województwa podlaskiego? Na takie pytanie starali się wczoraj odpowiedzieć uczestnicy konferencji, która odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim
Karol Tylenda, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, przedstawił Podlaski System Informacji Przestrzennej, mający działać w ramach portalu Wrota Podlasia. PSIP to system informatyczny, który ma ułatwić interaktywny kontakt obywatela z urzędem. Zalety tego systemu, wymienione przez Tylendę, to m.in.: dostęp do dużej liczby informacji zalegających dotychczas w archiwach urzędów, ich przejrzystość oraz możliwość zestawiania różnych warstw tematycznych.
Nowe możliwości, jakie daje system np. w dziedzinie "od geodezji do planowania", to prezentacja danych z podlaskiego biura planowania przestrzennego, informacji dotyczących przyszłości planistycznej, czyli plan zagospodarowania przestrzennego województwa (każdy może zajrzeć i dowiedzieć się, czy na terenie jego działki nie jest planowana budowa drogi lub wodociągu), możliwość prezentacji zasobów gminnych i powiatowych. W przyszłości system wzbogaci się o kolejne warstwy tematyczne, ma zostać także połączony z Systemem Informacji Turystycznej.
więcej: Gazeta Wyborcza - W informacji nadzieja

Kurier Poranny - Policji tu nie było!
Kurier Poranny: Sprzedaje pan kwas masłowy. Czy była u pana policja?
Andrzej Należyty, dyrektor Specjalistycznej Firmy Zaopatrzenia Laboratoryjnego „Alchem" w Białymstoku: Nikt z policji się do nas nie zgłaszał.
Każdy może u pana kupić kwas masłowy?
– Tak, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń. Przecież kwas masłowy nie jest uznawany za substancję niebezpieczną, dlatego jest dopuszczony do obrotu. A że śmierdzi i ludzie na to narzekają? Tak się zdarza, gdy substancje nie są używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
l Więc przychodzę do pana sklepu i zamawiam sobie kwas masłowy. Pyta mnie pan kim jestem, gdzie pracuję, po co mi jest potrzebny ?
– Nie.
więcej: Kurier Poranny - Policji tu nie było!

Gazeta Współczesna - Weźcie system
Czy spółdzielnia „Perspektywa” przejmie od 1 czerwca od miasta działający na jej osiedlach system telewizyjnego monitoringu miejsc niebezpiecznych? Taką ofertę złożył zarządowi spółdzielni Marcin Sroczyński, zastępca prezydenta Łomży.
– Moja propozycja opiera się na oświadczeniu woli pana prezesa Zbigniewa Lipskiego, złożonej na sesji Rady Miejskiej oraz w Komisji Bezpieczeństwa. Powiedział on, że skoro monitoring chroniący tylko spółdzielcze osiedle wiąże się z kosztami dla miasta i stanowi „problem polityczny”, to spółdzielnia przejmie go i będzie wykorzystywać jako system osiedlowy – poinformował M. Sroczyński.
W piśmie, skierowanym do Z. Lipskiego, wiceprezydent proponuje wstępnie 1 czerwiec jako datę przekazania spółdzielni części osiedlowej systemu, na którą składa się ponad 20 kamer oraz trzy punkty nadzoru.
więcej: Gazeta Współczesna - Weźcie system

Gazeta Współczesna - Powrót do gotyku
Prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotował dwa projekty tzw. nastawy głównego ołtarza dla łomżyńskiej katedry. Powołana przez biskupa łomżyńskiego komisja z udziałem konserwatora zabytków ma niebawem wybrać projekt do realizacji.
Łomżyńska katedra w tym roku obchodzi jubileusz 500-lecia istnienia. Już od trzech lat, staraniem władz kościelnych, przy wsparciu konserwatora zabytków i władz miasta, prowadzone są prace konserwatorskie, mające przywrócić budowli dawny wygląd i charakter.
– Dotychczas prace koncentrowały się wokół obiektu. Najważniejsze było uratowanie murów przed rozkruszeniem z powodu wilgoci. 3-letnia praca przy odwadnianiu budynku przyniosła oczekiwane efekty. W tej chwili możemy już spokojnie rozpocząć renowację wnętrza – mówi biskup łomżyński Stanisław Stefanek.
więcej: Gazeta Współczesna - Powrót do gotyku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę