Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drzewa będą wycięte bo... spróchniały

Główne zdjęcie
Drzewa przy bloku Kołłątaja 6, które mają zostać wycięte. (fot. czytelnik)

„Jakiś czas temu pisaliście o ponad 30 drzewach do wycięcia. Teraz na drzewach przy Kołłątaja 6 pojawiły się numery. Kolejne drzewa zostaną wycięte?” - alarmuje Czytelnik po tym, jak zgodnie z decyzją … „wszystkie 53 drzewa z placu budowy zaplanowanego budynku przy ulicy Reymonta 7A zostały usunięte”, co potwierdza prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wojciech Michalak. Mieszkaniec Łomży, niezadowolony z ogołacania miasta z zieleni, alarmuje tym razem w sprawie planu cięcia drzew przy ul. Kołłątaja 6. Na pniach widać złowróżbne liczby od 1 do 10...

Drzewami, oznaczonymi numerami od 1 do 10, są robinie akacjowe, których nasadzeń dokonano w sąsiedztwie budynku ŁSM przy ul. Kołłątaja 6 w 1989 r. - Drzewa pomiędzy budynkami Kołłątaja 4 a 6 zostały ujęte do wniosku o wydanie zezwolenia na ich usunięcie z dnia 4. sierpnia 2018 r. - przybliża szczegóły prezes Wojciech Michalak. - Rosną bezpośrednio przy placu zabaw i boisku do koszykówki oraz w bliskiej odległości budynku Kołłątaja 6. Zagrażają bezpieczeństwu osób tam przebywających. W trakcie oględzin wraz z przedstawicielem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego z dnia 6. sierpnia stwierdziliśmy w pięciu z nich nadgnite, spróchniałe pnie oraz spróchniały system korzeniowy. W zasobach Administracji Osiedla nr 3, która zarządza terenami ŁSM przy Konstytucji 3 Maja i na Górce Zawadzkiej, od stycznia do września przydarzyły się dwa wywroty drzew: przy Konstytucji 3 Maja 2B wywrócił się sumak szkarłatny, a właśnie przy Kołłątaja 4 - 6 – robinia akacjowa. Powodem przewrócenia były silne porywy wiatru.
Zgodnie z decyzją z 12. września Urzędu Miejskiego w Łomży, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, termin usunięcia 5 spróchniałych drzew wyznaczono do końca roku. Prace zostaną wykonane w miesiącu wrzesień – październik. Koszt wycinki drzew rosnących w zasobach Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży ponosi zarządca nieruchomości, czyli ŁSM.
- Ponadto decyzją z 30. sierpnia otrzymaliśmy zgodę na usunięcie 17 drzew suchych, obumarłych, z obowiązkiem zastąpienia innymi drzewami – dodaje prezes ŁSM. - Administracja otrzymuje wiele wniosków mieszkańców naszego osiedla o wycinkę drzew, np., z powodu zacienienia mieszkań, bliskości drzew do budynków, zabrudzenia samochodów. Wszystkie złożone wnioski podlegają ocenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży.
Prezes ŁSM po raz kolejny w ciągu kilku miesięcy przypomina, że kierowana przezeń instytucja sadzi konsekwentnie od lat kilka razy więcej drzew i krzewów, niż wycina.  W roku 2017 i 2018 r. dokonano nasadzeń w ilości: krzewy –  662 sztuki, drzewa – 433 sztuki. W 2018 - 2019 nasadzenia przy nieruchomościach budynkowych i w otoczeniu planuje się w ilości 570 drzew i 650 krzewów.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Drzewa przy bloku Kołłątaja 6, które mają zostać wycięte. (fot. czytelnik)
Foto: fot. ŁSM
Foto: fot. ŁSM
Foto: fot. ŁSM
Foto: fot. ŁSM
Foto: fot. ŁSM

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę