Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Limit kredytowy jako alternatywna forma kredytowania

Kredyt gotówkowy, pożyczka ratalna czy chwilówka to bardzo popularne, ale nie jedyne formy finansowania wydatków. Ciekawą alternatywę dla tego typu produktów stanowi limit kredytowy, zwany również limitem odnawialnym lub linią kredytową. Choć takie rozwiązanie również pozwala powiększyć własne możliwości finansowe, to jednak działa na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne produkty kredytowe i pożyczkowe.

W przypadku klasycznych kredytów i pożyczek, klient już na etapie składania wniosku musi wskazać, jaką konkretnie kwotę i na jaki czas chciałby pozyskać. W razie uzyskania pozytywnej decyzji w sprawie finansowania, otrzymuje do wglądu umowę, która szczegółowo określa między innymi warunki spłaty zobowiązania. Jeśli zdecyduje się ją zaakceptować, bank przeleje na jego rachunek uzgodnioną sumę pożyczki – zadłużenie jest regulowane w ramach comiesięcznych rat, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Limit kredytowy bazuje na innych rozwiązaniach w tym zakresie, a co za tym idzie, oferuje klientom inny zestaw korzyści.

Stały dostęp do dodatkowej gotówki

Limit kredytowy to dobry sposób na zabezpieczenie się przed nieoczekiwanymi wydatkami i łatwiejsze zarządzanie budżetem domowym. Wystarczy, że klient raz przejdzie pomyślnie przez proces kredytowy, a przez cały czas trwania umowy z instytucją finansową będzie mógł swobodnie, wielokrotnie zadłużać się do określonej kwoty. Wysokość przyznanego limitu zależy od jego zdolności kredytowej, jak również od szczegółów oferty danej instytucji. Udostępniony limit wynosi najczęściej nie więcej niż kilka, kilkanaście tysięcy złotych, ale niektóre instytucje oferują jeszcze większą pulę środków. Co ważne, niezależnie od wybranej oferty, pożyczone środki zawsze można przeznaczyć na całkowicie dowolne cele.

Limit kredytowy – pożyczka odnawialna z elastyczną spłatą

Jedną z najważniejszych zalet limitu kredytowego jest jego odnawialność. Każda spłata, choćby niewielkiej części pożyczonej kwoty, nie tylko zmniejsza saldo zadłużenia, ale jednocześnie powiększa pulę środków pozostającą do dyspozycji klienta. Dużą wygodę i elastyczność zapewnia też sam sposób spłaty – klient nie płaci każdego miesiąca określonej wysokości rat, lecz jest zobowiązany jedynie do regulowania ustalonej, minimalnej kwoty zadłużenia. Pożyczkę może spłacić w ciągu kilku dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie by trwało to nawet kilka miesięcy – nie musi z góry deklarować kiedy dokona zwrotu całości środków.

Odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty

Konstrukcja limitu kredytowego, podobnie jak klasycznych pożyczek i kredytów, przewiduje najczęściej dwa główne rodzaje kosztów korzystania z produktu. To oprocentowanie oraz jednorazowa opłata naliczana w momencie zawarcia lub odnowienia umowy z pożyczkodawcą. Co istotne jednak, w przypadku limitu odnawialnego, oprocentowaniu podlega nie całość przyznanych środków, lecz jedynie ich faktycznie wykorzystana część. Odsetki naliczane są od każdej pożyczonej złotówki, od momentu powstania zadłużenia do momentu jego całkowitej spłaty. W okresie niekorzystania z limitu klient nie ponosi w zasadzie żadnych dodatkowych kosztów.

Limit kredytowy – także w ofercie firm pożyczkowych

Limit kredytowy oferują nie tylko banki, ale również pojedyncze instytucje pozabankowe (np. Euroloan – https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy). W przypadku produktu bankowego, dodatkowe środki są udostępniane za pośrednictwem konta osobistego. Działa to tak, że klient w pierwszej kolejności korzysta z własnego kapitału zgromadzonego na rachunku, a gdy jego saldo spadnie do zera, automatycznie zaczyna wydawać pieniądze pożyczone przez bank. Limit odnawialny firmy pożyczkowej funkcjonuje w tym zakresie na nieco innych zasadach.

By móc skorzystać z limitu udostępnionego przez firmę pozabankową, zawsze trzeba najpierw złożyć dyspozycję wypłaty środków z poziomu specjalnego konta pożyczkobiorcy, które służy do obsługi produktu i monitorowania zadłużenia. Takie rozwiązanie oznacza dodatkowe formalności, ale warto pamiętać, że w porównaniu do banków, instytucje pozabankowe stosują łagodniejsze kryteria oceny wniosku pożyczkowego. Sprawia to, że ich produkty są dostępne również dla osób, które nie mogą pochwalić się nienaganną historią kredytową, czy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę