Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy harcerze pielęgnują pamięć patriotyczną

Główne zdjęcie
Wiesław Domański, komendant Hufca Nadnarwiańskiego imienia Adam Chętnika w Łomży

Przez trzy dni weekendu w Wiźnie i Strękowej Górze odbywał się 50. Rajd Pamięci Września 1939, w którym wzięło 53 zuchów i harcerzy z Łomży i Ostrowi Mazowieckiej. - Nasz jubileuszowy rajd upłynął na grach, zabawach i śpiewaniu piosenek harcerskich, wędrówce i pokonywaniu przeszkód z zadaniami do wykonania na trasie oraz oddaniu hołdu kpt. Władysławowi Raginisowi i Obrońcom Ojczyzny we wrześniu 1939 roku w Strękowej Górze i Wiźnie – opowiada druh harcmistrz Wiesław Domański, komendant Hufca Nadnarwiańskiego imienia Adam Chętnika w Łomży, do którego dziś należy około 60 – 70 zuchów i harcerzy w czterech drużynach działających i dwóch powstających.

Drużyny rajdowe rozgościły się w Szkole Podstawowej w Wiźnie, gdzie w piątek wieczorem miały zbiórkę integracyjną. Jedna z drużyn wybrała się na nocny wymarsz ze złożeniem przyrzeczenia harcerskiego. - W sobotni poranek pojechaliśmy autokarem do Strękowej Góry, do ruin schronu, w którym rozerwał się kpt. Raginis, nie chcąc osobiście skapitulować przed Niemcami – opisuje druh komendant. Na uroczystym apelu uczestnicy złożyli hołd bohaterskim żołnierzom z września 1939, składając kwiaty i zapalając znicze. - Wracaliśmy polnymi drogami do Wizny w biegu terenowym, np., z marszem na azymut, rozszyfrowywaniem wiadomości czy udzielaniem pomocy medycznej. 
Tematem wieczornego ogniska były: bohaterska obrona 9-kilometrowego odcinka Wizna i harcerze w walce o wolność podczas II wojny światowej. Gawędę wygłosił komendant rajdu hm. Domański. W niedzielę drużyny przemaszerowały w kolumnie do kościoła, gdzie mszę koncelebrował kapelan Hufca ZHP w Łomży Ojciec hm. Jan Bońkowski, pseudonim „Huragan”. Pod pomnikiem w Wiźnie podczas Apelu Poległych harcerze złożyli kwiaty z delegacjami rządu i samorządu. - W czasie 50. Rajdu Pamięci Września odbyło się współzawodnictwo drużyn, w którym 1. miejsce zajęła 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego, drugie miejsce ex aequo 40 OWHD Horyzont z Ostrowi Mazowieckiej i 23 ŁDH Wawer im. Jana Bytnara z Łomży – podsumowuje druh hm. Domański. - Przez cały czas panowała przyjazna atmosfera i zawiązały się nowe przyjaźnie. Nasz rajd zakończył się apelem, na którym jako komendant rajdu wręczyłem nagrody drużynom i upominki dla każdego z uczestników.

Stawiają się w mundurach i pełnią warty
Wśród ogólnopolskich imprez, w jakich brali udział łomżyńscy harcerze, były: Zlot imienia Druha „Szarego” w Drozdowie w styczniu (to przydomek ks. Kazimierza Lutosławskiego, twórcy krzyża harcerskiego) i 75. rocznica Powstania Warszawskiego 1. sierpnia przy pomniku Małego Powstańca w Warszawie. Harcerzy widzimy, jak stawiają się w mundurach i pełnią warty, np. w Święto Wojska Polskiego przy pomnikach 33. Pułku Piechoty koło koszar i na placu Jana Pawła II. Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania Niepodległości da asumpt do jeszcze wyraźniejszej obecności w wydarzeniach. Będą 17. września – tj. w rocznicę napaści w '39 Rosji na Polskę - przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, gdzie ma zostać posadzony Dąb Pamięci na 100-lecie Niepodległej. 10. listopada poznają książkę Czesława Rybickiego pt. „Rozwój skautingu na Ziemi Łomżyńskiej. Skauci i harcerze w walce o niepodległą Polskę w latach 1913 – 1920:”, natomiast 11. listopada tradycyjnie uświetnią swą obecnością w szarych i zielonych mundurach uroczystości przy tablicy i grobie Leona Kaliwody i grobach ludzi zasłużonych w walce o niepodległość i wolność Ojczyzny.
- Zachęcamy instruktorów ZHP do odwiedzenia Domu Harcerza i Komendy Hufca przy ul. Polowej 11 a, żeby podzielić się wspomnieniami, zdjęciami i pomysłami na działalność harcerską – apeluje druh Wiesław Domański, z nadzieją, że dzięki temu zjawią się ludzie z pasją do pracy z młodzieżą.

Komendant Hufca ZHP zachęca dzieci, młodzież, rodziców bądź dziadków, którzy są sympatykami harcerstwa, aby skontaktowali się z nim: parasamuraj@wp.pl Młodsi - chcący należeć do drużyny, a starsi - mogący prowadzić zajęcia lub pomocni w zadbaniu o miejsca, gdzie spotykają się, bawią i uczą młodsi. Każda pomoc się przyda, np. fachowa, materiałowa, finansowa, przy Domu Harcerza przy ul. Polowej 11 a w Łomży i bazie harcerskiej w Nowym Młynie (tel. do hufca 86 216 41 97).

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę