Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wszystkie komisje terytorialne zostały powołane

Sędzia Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy w Łomży powołał 42 terytorialne komisje wyborcze. To 36 gminnych, 5 powiatowych i Miejska Komisja Wyborcza w Łomży. W połowie przypadków, o tym kto zasiądzie w komisji decydowało losowanie, które trzeba było przeprowadzić po dodatkowych zgłoszeniach kandydatów.

Łącznie we wszystkim terytorialnych komisjach wyborczych w rejonie łomżyńskim zasiądą 384 osoby. W przypadku 20 komisji liczba zgłoszonych kandydatów odpowiadała liczbie miejsc w komisjach, a w pozostałych 22 przypadkach, po przedłużeniu terminu zgłoszeń, chętnych było więcej niż miejsc i Komisarz Wyborczy w Łomży musiał przeprowadzić losowania. Pierwsze do siedmiu komisji odbyły się w sobotę, a dziś losowano członków do kolejnych 15. Kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych mogli zgłaszać pełnomocnicy zarejestrowanych komitetów wyborczych. W czwartek, gdy mijał pierwszy termin zgłaszania, brakowało ponad 70 osób, ale w zarządzonym przez Komisarza Wyborczego w Łomży dodatkowym terminie naboru zgłoszono kolejnych chętnych.

Pokierują sędziowie
Do niedawna prawo wymagało, aby przewodniczącymi terytorialnych komisji wyborczych w Polsce byli sędziowie. Politycy PiS ten wymógł zmienili, ale zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego w Łomży przewodniczącymi wszystkich komisji powiatowych i Miejskiej Komisji Wyborczej w Łomży nadal będą sędziowie. W przypadku Łomży na przewodniczącego został wskazany sędzia Stanisław Guziejko. Przewodniczącym Powiatowej Komisji Wyborczej w powiecie łomżyńskim będzie sędzia Włodzimierz Wójcicki. W Kolnie funkcję przewodniczącego PKW obejmie sędzia Piotr Rykaczewski, w Grajewie sędzia Adam Myśliński, w Wysokiem Mazowieckiem sędzia Piotr Wypych, a w Zambrowie sędzia Krzysztof Rzodkiewicz.
Powołane terytorialne komisje wyborcze mają przeprowadzić wybory samorządowe zarządzone na 21. października. Jak zapowiada Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży powołane przez Komisarza Wyborczego komisje w najbliższych dniach zbiorą się na pierwszych posiedzeniach i zaczną prace. To one m.in. będą rejestrowały kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydenta Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę