Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ludzkie szczątki pod przydrożnym krzyżem

Szczątki co najmniej czterech osób znaleziono w Mątwicy podczas budowy drogi Łomża – Nowogród. Odkryte szczątki są w miejscu, gdzie stał żelazny krzyż na kamiennym cokole, który wcześniej, w związku z pracami przy budowie drogi odsunięto o kilka metrów. Na pomniku jest data 1899 rok. W okolicy znaleziono również łuski po nabojach oraz metalowe elementy pasków.

O tym, że robotnicy pracujący przy budowie drogi Łomża – Nowogród natrafili na ludzkie szczątki służby zostały powiadomione. Na miejscu są policyjni specjaliści, którzy pod nadzorem prokuratory będą wyjaśniać sprawę. Z ziemi wyciągnięto co najmniej cztery czaszki. Dwie z nich, z dobrze zachowanymi zębami, były zwrócone do siebie. Są też inne kości ludzkie, a w pobliżu  znaleziono również łuski po nabojach oraz metalowe elementy pasków.
Na razie nie wiadomo z jakiego okresu są to szczątki. Na pomniku, który stał w tym miejscu jest data 1899 rok. Historyk, prof. Krzysztof Sychowicz mówi, że być może to szczątki polscy powstańców, a data na pomniku wskazuje kiedy go postawiono. Zastanawia się także, czy nie są to np. żołnierze polegli w czasie kampanii wrześniowej 1939, bo w pobliżu toczone były ciężkie walki z Niemcami i być może ktoś przy krzyży zakopał poległych. Historyk mówi także, że w prowadzonych badania spotykał się z doniesieniami, o tym, że już po II wojnie światowej UB-ecy zakopywali swoje ofiary pod przydrożnymi krzyżami. Opowiada, że był to jeden ze sposobów pozbycia się ciała. W Łomży wrzucano je do Narwi, topiono w stawach przy Grobli Jednaczewskiej, ale prawdopodobnie także wywożono do Nowogrodu i zakopywano na tamtejszym cmentarzu.

Foto:
Foto: Fot. Karol Babiel/Gmina Nowogród
Foto: Fot. Karol Babiel/Gmina Nowogród
Foto: Fot. Karol Babiel/Gmina Nowogród
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę