Ludzkie szczątki pod przydrożnym krzyżem
Szczątki co najmniej czterech osób znaleziono w Mątwicy podczas budowy drogi Łomża – Nowogród. Odkryte szczątki są w miejscu, gdzie stał żelazny krzyż na kamiennym cokole, który wcześniej, w związku z pracami przy budowie drogi odsunięto o kilka metrów. Na pomniku jest data 1899 rok. W okolicy znaleziono również łuski po nabojach oraz metalowe elementy pasków.
O tym, że robotnicy pracujący przy budowie drogi Łomża – Nowogród natrafili na ludzkie szczątki służby zostały powiadomione. Na miejscu są policyjni specjaliści, którzy pod nadzorem prokuratory będą wyjaśniać sprawę. Z ziemi wyciągnięto co najmniej cztery czaszki. Dwie z nich, z dobrze zachowanymi zębami, były zwrócone do siebie. Są też inne kości ludzkie, a w pobliżu znaleziono również łuski po nabojach oraz metalowe elementy pasków.
Na razie nie wiadomo z jakiego okresu są to szczątki. Na pomniku, który stał w tym miejscu jest data 1899 rok. Historyk, prof. Krzysztof Sychowicz mówi, że być może to szczątki polscy powstańców, a data na pomniku wskazuje kiedy go postawiono. Zastanawia się także, czy nie są to np. żołnierze polegli w czasie kampanii wrześniowej 1939, bo w pobliżu toczone były ciężkie walki z Niemcami i być może ktoś przy krzyży zakopał poległych. Historyk mówi także, że w prowadzonych badania spotykał się z doniesieniami, o tym, że już po II wojnie światowej UB-ecy zakopywali swoje ofiary pod przydrożnymi krzyżami. Opowiada, że był to jeden ze sposobów pozbycia się ciała. W Łomży wrzucano je do Narwi, topiono w stawach przy Grobli Jednaczewskiej, ale prawdopodobnie także wywożono do Nowogrodu i zakopywano na tamtejszym cmentarzu.