Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Z rolników chcą zrobić przetwórców

Główne zdjęcie
Adam Niebrzydowski, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

- Do tej pory rolnicy podchodzili z dystansem, ze względu na przepisy, które kilka lat temu obowiązywały, ale to zostało zminimalizowane – mówi Adam Niebrzydowski, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który zachęca rolników do podejmowania w gospodarstwach tzw. małego przetwórstw rolno–spożywczego. W Piątnicy odbywa się dwudniowa konferencja na której zainteresowani rolnicy i doradcy z czterech województw lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego poznają zasady przetwarzania produktów rolnych w gospodarstwach oraz praktycznie przekonują się, że tak można.

Wczoraj po pierwszej części teoretycznej, na której opowiadano im o obowiązkach wynikających z przepisów dotyczących spełnianie wymogów higienicznych, weterynaryjnych czy sanitarnych   w małym przetwórstwie produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, odbyła się także część praktyczna. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy konferencji wyjechali do gospodarstw w których takie przetwórstwo już się odbywa. Wśród odwiedzanych było gospodarstwo państwa Wykowskich z Łomży, gdzie odbywa się przetwórstwo warzyw i owoców.
- W dalszym ciągu to niewielka skala, ale po to jest ta konferencja, żeby zachęcić innych rolników – mówi dyrektor Niebrzydowski podkreślając, że zaczyna się to wszystko zazębiać jeśli chodzi o gospodarstwa agroturystyczne, które swoim gościom zaczynają oferować również swoje produkty. -  Jak rozmawiam z rolnikami, to często pokutuje taki pogląd, że to przepisy, że jakieś obwarowania, ale już tak nie jest. Jeśli chodzi o warunki i przepisy i praktycznie każde gospodarstwo, przy minimalnym nakładzie może je spełnić i przystąpić do tzw. rolniczego handlu detalicznego.  Przepisy, dzięki działaniom ministerstwa rolnictwa, zostały bardzo uproszczone, zminimalizowane. Została podniesiona kwota wolna od podatku z 20 tys. zł na 40 tys. zł, a po jej przekroczeniu gospodarstwo będzie płaciło tylko 2% podatek dochodowy – tłumaczy dyrektor PODR w Szepietowie przekonując rolników, że takie przetwórstwo się opłaca.   
Gospodarstwo, które produkuje mleko na potrzeby spółdzielni mleczarskiej, może je samodzielnie przetwarzać na różnego rodzaju sery, twarożki czy masło... - My w Szepietowie już tak produkujemy. Na razie jest to tylko w formie dydaktycznej, ale widzimy po szkoleniach, że zainteresowanie wśród rolników jest bardzo duże. 

Poza zasadami i praktykami produkcji w gospodarstwach uczestniczący w konferencji rolnicy dowiadują się także jak małe przetwórstwo rolne funkcjonuje w państwach Europy zachodniej, gdzie ma o wiele większą skalę niż u nas. Poznają także zasady sieciowania producentów żywności oraz owoczesne systemy sprzedaży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę