Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Zmarł żołnierz niezłomny

Główne zdjęcie
Bronisław Karwowski marzec 1947 r.

- Z żalem zawiadamiamy, że 1 września 2018 r., w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, przeżywszy 94 lata odszedł na wieczną wartę mjr Bronisław Karwowski ps. „Grom”, członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, Żołnierz Wyklęty, oficer II konspiracji AK-NZW - przekazał Dariusz Syrnicki z ZŻNSZ Okręg Łomżyński podkreślając, że przed wojną mieszkał on na ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza i śpiewał w chórze katedralnym prowadzonym przez ks. Mariana Jasionowskiego.

Bronisław Karwowski w niepodległościowym podziemiu był od 1942 r. Aresztowany przez Niemców cudem uciekł spod siedziby Gestapo w Łomży. Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu „Bałtyk” Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok - 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. 
Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i wieloma innymi.
Pogrzeb odbędzie się 3 września o godz. 14:00 w Dąbrowie Białostockiej.

Foto: Bronisław Karwowski marzec 1947 r.
Foto: Żołnierze podziemia niepodległościowego - luty 1946 r.  Bronisław Karwowski klęczy po lewej.
Foto: Na krótko przed śmiercią mimo, że był już ciężko chory, Bronisław Karwowski uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza...

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę