Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Pamiątki historii tysiącletniej Wizny

Główne zdjęcie
wirtualnawizna.pl

Przed tysiącem lat była grodem strzegącym wschodniej granicy Mazowsza i ważnej przeprawy przez Narew przed najazdami Jaćwingów i Galindów. Przebywała tu Anna Jagiellonka oraz Bona Sforza. Odbyły się tu potyczki w okresie wojen szwedzkich oraz powstania styczniowego, a jej obrona z czasów II wojny światowej nazywana jest Polskimi Termopilami. Dawną sławę Wizny chcą pokazać współcześni jej mieszkańcy. Dzięki dotacji z Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra” w gminie realizowany właśnie projekt „Wirtualna Wizna”. Miejsca pamięci, historii, i tradycji w atrakcyjnej formie przekazu zostaną przeniesione w świat nowoczesnych technologii przy użyciu aplikacji wykorzystującej kody QR.

- Wizna od zawsze była symbolem patriotyzmu i bohaterstwa. Jej przygraniczny charakter i położenie nad brzegiem Narwi spowodowały, że było doskonałym miejscem do obrony. To tu Polska chroniona była przed atakami nieprzyjaciół. Wszystkie pozostałości po dawnych dniach zasługują na to, by ocalić ich pamięć – przekazują pomysłodawcy wskrzeszenia w formie wirtualnej dawnej sławy Wizny. Dostępna w języku polskim oraz angielskim aplikacja ma służyć promowaniu postaw patriotycznych. Będzie to swoisty multimedialny przewodnik po Wiźnie i okolicach. 
Organizacją projekt, który powstaje przy współudziale lokalnej społeczności zajmują się Biblioteka Publiczna Gminy Wizna oraz Parafia Rzymskokatolicka w Wiźnie. Partnerami projektu są: Szkoła Podstawowa w Wiźnie oraz Gmina Wizna. Jest już dostępna strona internetowa wirtualnawizna.pl, a 29 września 2018 r. zostanie przeprowadzona gra terenowa, obejmująca miejsca, gdzie znajdą się tabliczki z kodami QR. Będzie to impreza zapoznawcza z powstająca aplikacją, która stanie się nowoczesną wizytówką gminy.

zobacz: Czarownica z Wizny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę