Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Mieszkanie czy dom – co lepsze?

Wiele osób zastanawia się, gdzie chciałoby zamieszkać. Jedni rozważają mieszkanie, a drugich ciągnie do jednorodzinnych domów. W zależności od naszych oczekiwań, powinniśmy wziąć pod uwagę plusy i minusy obu rozwiązań. Mieszkanie czy dom – co lepsze? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze własnego kąta?

Ilość domowych obowiązków

Jeśli jako kryterium przy wyborze ustalimy sobie ilość domowych obowiązków, bez wątpienia prostszym rozwiązaniem będzie mieszkanie. Utrzymanie mieszkania w czystości wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów pracy niż mieszkanie w domu, w którym oprócz sprzątania wnętrz, musimy dbać np. o ogród. Przycinanie żywopłotu czy regularne koszenie trawnika wymaga czasu. W sezonie zimowym dodatkowym obowiązkiem w domu jest odśnieżanie podjazdu. Przy wyborze miejsca do życia warto wziąć pod uwagę, ile mamy czasu, który będziemy mogli poświęcić na prowadzenie domu. Jeśli nie mamy go za wiele, jesteśmy zapracowani lub często wyjeżdżamy w długie podróże, mieszkanie będzie wygodniejszym rozwiązaniem.

Sąsiedztwo

Gdy jesteśmy miłośnikami ciszy i spokoju, a dodatkowo cenimy sobie prywatność, najprawdopodobniej dom zaspokoi te potrzeby. W przypadku mieszkania musimy liczyć się z tym, że za ścianą może mieszkać sąsiad, który jest np. fanem heavy metalu. Głośna muzyka do późnych godzin nocnych, zwłaszcza taka, która nie trafi w nasze gusta, może być bardzo uciążliwa. Działa to oczywiście w dwie strony. Dom daje nam większe poczucie komfortu i prywatności. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku domu szeregowego czy tzw. bliźniaka, nadal istnieje ryzyko uciążliwego sąsiada. Najlepszym wyborem w tej sytuacji okaże się dom wolnostojący, który da nam dużo więcej swobody.

Koszty

Ceny mieszkań na rynku nieruchomości rosną. Jeśli zdecydujemy się zakupić mieszkanie od dewelopera, cena za metr kwadratowy może wynieść nawet 3-4 tysiące lub więcej, w zależności od lokalizacji. To nie koniec wydatków. Jeśli posiadamy samochód, musimy liczyć się z koniecznością wykupu dodatkowego miejsca parkingowego, za które musimy płacić miesięczny czynsz. Deweloperzy oferują również zakup domu jednorodzinnego, który możemy kupić już w cenie zbliżonej do ceny mieszkania. Jeśli chcemy sami zbudować dom, musimy przygotować się na znacznie większy wydatek. Kupno działki, uzyskanie pozwoleń budowalnych, zakup materiałów do budowy i opłacenie firmy budowalnej będzie zdecydowanie droższe, niż kupno mieszkania.

Niespodziewane wydatki

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybór mieszkania czy domu, musimy być przygotowani na dodatkowe koszty. Awaria sprzętu, pieca czy konieczność naprawy dachu wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie zawsze zdążymy się przygotować. Brak wystarczających oszczędności może utrudnić przeprowadzenie wymaganego remontu. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść szybka gotówka w https://proficredit.pl/szybka-pozyczka/. Niektóre instytucje pozabankowe mają w swojej ofercie opcję spłaty w ratach, dzięki czemu szybka gotówka nie musi być dużym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu. Pamiętajmy jednak, że jest to zobowiązanie finansowe, które będziemy musieli spłacić. Dokładnie przeanalizujmy, czy nasze możliwości pozwolą na terminowe spłacenie pożyczki.

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę