Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim

Filharmonia Kameralna kontynuuje sesję nagraniową kolejnej płyty. W czerwcu zarejestrowano utwory z udziałem solistów-instrumentalistów, a teraz swe partie nagrywa tenor Jacek Szymański. Będzie to już druga płyta pochodzącego z Łomży śpiewaka nagrana z łomżyńską orkiestrą, a głównym punktem programu CD „Łomżyńscy kameraliści” będzie utwór „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, twórców związanych z ziemią łomżyńską. – W pierwszej części sesji udało się zarejestrować wszystko co zaplanowaliśmy – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Teraz koncentrujemy się na nagraniach z Jackiem Szymańskim, będą też dograne drobne uzupełnienia do instrumentalnych utworów nagrywanych w czerwcu.

Płyta „Łomżyńscy kameraliści” powstaje przy okazji dwóch jubileuszy: 600-lecia nadania Łomży praw miejskich oraz 40-lecia Filharmonii Kameralnej. Dlatego solistami są nie tylko muzycy łomżyńskiej orkiestry, ale też pochodzący z Łomży Jacek Szymański i klarnecista Kornel Wolak, który spędził w niej dzieciństwo, a obecnie robi międzynarodową karierę.

– To dla mnie wielka radość, że znowu mogę nagrywać z tą wspaniałą orkiestrą i przyłączyć się do tego łomżyńskiego święta! – mówi Jacek Szymański, który ma już na koncie płytę nagraną na 30-lecie orkiestry, „Trzej tenorzy w nadnarwiańskim grodzie”, razem z Leszkiem Świdzińskim i Adamem Zdunikowskim. – Jestem wdzięczny dyrektorowi Zarzyckiemu za pamięć, bo nie wyobrażam sobie, żebym nie mógł zaistnieć na tej płycie.

Główny utwór nagrywany przez Jacka Szymańskiego to „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, ostatnio wykonany przez tenora i orkiestrę podczas wielkiego koncertu jubileuszowego 15. czerwca w łomżyńskiej katedrze.

– Cieszy mnie kolejne, nowe wykonanie mojego tekstu – mówi Henryk Gała. – Pani Maria (Pokrzywińska, kompozytorka) mówiła mi, że poza oryginalną, pierwotną wersją tej pieśni na sopran, stworzyła wersję na chór, wykonywaną wielokrotnie. Wykonanie Jacka Szymańskiego, które słyszałem na koncercie 600-lecia Łomży, ciekawie wydobywało tekst, znajdując z muzyką równowagę refleksji. Jestem pewien, że na płycie znajdzie to ostateczny wyraz.

– To współczesny utwór łomżyńskiego poety i kompozytorki pochodzącej z Łomży! – podkreśla Jacek Szymański. – Bardzo odpowiada mi to, że jest taki refleksyjny, wspomnieniowy, z lekka filozoficzny, ale nagram też dwa inne utwory z zupełnie innej epoki.

Będą to „Giá il sole del Gange” Alessandro Scarlattiego, mistrza włoskiego baroku i pochodząca z tego samego okresu francuska pieśń miłosna „Plaisir d'amour”Jeana-Paula-Égide'a Martiniego.

– Pierwszą postanowiłem zaśpiewać po włosku, a drugą po polsku, bo jest to melodia znana i bardzo rozpoznawalna – mówi Jacek Szymański, dodając, że przedstawił dyrektorowi Zarzyckiemu  do wyboru około 20 utworów tego typu ze swego bogatego repertuaru, zależało im bowiem na jak najbardziej uniwersalnym programie tej jubileuszowej płyty.

– Marzy nam się, żeby ta płyta ukazała się na nasz jubileusz 40-lecia, ale byłoby to naprawdę niewiarygodne tempo, dlatego zakładamy, że będzie wydana do końca roku kalendarzowego – dodaje dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, dodając, że „Łomżyńscy kameraliści” ukażą się nakładem

firmy Requiem Records.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę