Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rehabilitacja i piknik charytatywny dla poparzonego Aleksa

Główne zdjęcie
Magdalena Kolodziejek i Sandra Stępkowska z grupy Łomża Piecze Ciasta

7-letni Aleks z Łomży, który półtora miesiąca temu poparzył sobie 60 procent skóry i przeszedł 9 przeszczepów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, został przeniesiony z OIOM-u na salę. - Został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, oddycha samodzielnie, bez respiratora, normalnie je i pije, chociaż karmiony – mówi profesor Wojciech Dębek, kierownik kliniki chirurgii i urologii DSK. - Trwa intensywna rehabilitacja ruchowa, aby wstawał, chodził, poruszał rękami i nogami, bo ma zaniki mięśniowe. Jestem z zespołem zadowolony, wszystko jest na dobrej drodze. I cieszymy się, że społecznicy nie zapominają o chłopcu, gdyż rehabilitacja będzie wielomiesięczna. Aleks odzyskuje siły, a grupa wolontariuszy Łomża Piecze Ciasta zaprasza na piknik charytatywny z atrakcjami dla dzieci i młodych w skate parku na os. Konstytucji 3. Maja w niedzielę, 12. sierpnia.

Aleks może wstawać i samodzielnie wykonać czynności fizjologiczne. - Aleks niechętnie wstaje, bo przeszedł bardzo ciężki uraz, jest po długim leżeniu i znieczuleniu w śpiączce – opowiada profesor Dębek, doświadczony specjalista chirurg i urolog. Przypomnijmy, że płonąca i topiąca się na ciele syntetyczna koszulka poparzyła chłopczykowi część twarzy, szyi, ramion, dłoni, klatki piersiowej i boków tułowia. Przeszczepów dokonało kilku lekarzy. Profesor Dębek zakłada, że potrzebna będzie jeszcze co najmniej jedna operacja; do tego prawdopodobnie dojdą korekty, gdyż nie wiadomo, jak będą zachowywać się blizny pooparzeniowe... - Stan Aleksa jest zadowalający, z każdym dniem jest coraz lepiej – dodaje otuchy matce, rodzeństwu, przyjaciołom, Czytelnikom 4lomza.pl prof. Dębek. - Przed Aleksem długa rehabilitacja. Pamiętajmy, że przywieziony został ciężko chory, umierający... Oddychał zaintubowany, a bez wprowadzenia w śpiączkę farmakologiczną bólu by nie wytrzymał... Szczęśliwie pod koniec lipca Aleks został wybudzony ze śpiączki i powoli powraca do sił i zdrowia.

Pomagamy zbierać na potrzeby Aleksa
- Bardzo cieszymy się z lekarzami i pielęgniarkami w DSK, że w Łomży o Aeksie nie zapomniano – dodaje prof. Dębek. - Leczenie fizykalne malca pomału kończymy, jednak rehabilitacja potrwa...
- I wszystko to po wyjściu Aleksa ze szpitala będzie kosztowne – mówi Magdalena Kołodziejek, z którą do działania zabrała się grupa społeczników Łomża Piecze Ciasta: Ada Kossobudzka, Sandra Stępkowska, Żaneta i Sławomir Matyjasiak. Najpierw uruchomili zbiórkę na potrzeby Aleksa na pomagam.pl. Określili cel na 5 000 złotych, lecz po zebraniu 10 000 zł zwiększają pulę do 15 0000.  (https://pomagam.pl/Alankowi)
- Przede wszystkim, Aleks z powodu rozległych poparzeń i wielu blizn będzie potrzebował w domu większej niż normalnie czystości, sterylności i higieny, dlatego chcemy odnowić całkowicie pokój, gdzie będzie mieszkał ze swoją mamą, która jest dla niego najważniejszym opiekunem – tłumaczy Magdalena Kołodziejek. Zamierzają kupić nowe, wygodne dla leżącego chłopca łóżko z materacem przeciwodleżynowym oraz filtr i jonizator powietrza, oczyszczający z pyłków i drobnoustrojów. Do tego dochodzą koszty specjalnych odżywek i płynów, o czym wspominał Profesor, rehabilitacji oraz turnusu rehabilitacyjnego. - Może udałoby się znaleźć większe mieszkanie dla 5-osobowej rodziny, mieszkającej w dwóch pokojach, żeby Aleks miał oddzielny... – rozmarza się Żaneta Stępkowska.

Piknik na starej strzelnicy w niedzielę
Społecznicy zainicjowali również organizację festynu rodzinnego w nowym skate parku na osiedlu Konstytucji 3. Maja w Łomży. Będą do kilkunastu zamkniętych puszek zbierać pieczołowicie każdy grosik, ażeby zebrać fundusze na codzienne potrzeby poszkodowanego przez los chłopca. Do akcji przyłączyli się łomżyńscy artyści i wolontariusze z różnych środowisk. Przez dziesięć godzin od 11. do 21. w niedzielę będą zabawiać dzieci, młodzież i dorosłych, aby życzliwi ofiarodawcy napełnili puszki. Od 11. do 13. animatorzy zabaw zajmą się młodszymi, potem scenę obejmą tancerze zumby (g. 13.) i wokaliści: Karolina Kaja (14.), Julia Ramotowska (14.30), Eryk Mroczko (15.30), Kapela Miód Na Serce (16.30), Tabor (17.30), Wojtek Trawiński i Krzysztof FKT (18.30). Od godz. 19.15 Sara 5-tka, od 20. Irmina i Leczsami. O 20.45 wręczanie voucherów z licytacji, prowadzonych do 12. sierpnia na profilach: Łomża Piecze Ciasta i Łomżyńskie Mamuśki. Najwytrwalsi wybiorą się na godz. 21. do Garage Grill Bar, gdzie z recitalem wystąpi śpiewający poeta Robert Cichowicz. Za prowadzenie odpowie Staszek Orłowski, opowiadający o artystach, którym dopomogą wspinaczki z asekuracją na skałki, dmuchane trampoliny, kiełbaski z grilla, ciasta, ciepłe zupy oraz zimne napoje.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę