Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 października 2022 napisz DONOS@

Fontanna i tężnia za rok (może?)

Po siedmiu nieudanych próbach wyłonienia wykonawców, którzy w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma mieliby zbudować fontannę i tężnie władze miasta odkładają te inwestycje na przyszły rok. Obie miałby znajdować się w środku parku, w którym w tej chwili trwa „zazielenianie” czyli obsadzenia rabat kwiatami, bylinami czy krzewami.

Koła w Parku JP II w których mają powstać: tężnia - po lewej stronie i fontanna - po prawej stronie alejki papieskiej. Czerwonym kolorem zaznaczono to co jest zbudowane i musi być rozebrane.
Koła w Parku JP II w których mają powstać: tężnia - po lewej stronie i fontanna - po prawej stronie alejki papieskiej. Czerwonym kolorem zaznaczono to co jest zbudowane i musi być rozebrane.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego i ma powierzchnię ok. 5,5 ha. Do niedawna przypominał tylko łąkę z kilkoma ścieżkami, ale w 2015 roku nowy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wyciągnął z ratuszowych półek przygotowany kilka lat wcześniej projekt i polecił szybką „rewitalizację” parku. Argumentował, że w 2016 roku do Łomży przybędzie prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy zjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Głównym miejscem parku miał być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Wiosną 2016 roku w ramach zlecenia podległe władzom miasta MPGKiM za 1,1 mln zł wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła w zachodniej części parku. Dalsze prace wstrzymano z barku pieniędzy na blisko dwa lata. Wznowiono je jesienią ubiegłego roku, po tym gdy miasto otrzymało niespełna 2 mln zł dofinansowania unijnego na projekt, którego wartość określono wówczas na ok. 5 mln zł. Inwestycja jest tak droga, bo międzyczasie władze miasta zmieniły projekt według którego powstaje park dodając m.in. nawodnienie, ale także fontannę i tężnię. Aby je zbudować trzeba rozebrać znaczną część tego, co zbudowano dwa lata wcześniej. Przetargi na budowę fontanny i tężni były ogłaszane już siedem razy, ale albo ceny ofert były zbyt wysokie jak na możliwości miasta, albo nie było chętnych. Ostatni przetarg odbył się pod koniec czerwca i... władze miasta postanowiły się wstrzymać. 
- Realizacja tężni i fontanny planowana jest w przyszłym roku – podaje Łukasz Czech z  ratusza.
Teraz w parku trwa zakładanie zieleni, czy sadzenia krzewów, kwiatów i bylin oraz  przygotowywanie terenów pod kwietne łąki. Te prace mają być zakończone do 30 lipca przyszłego roku. Jeśli wcześniej nie zostaną zbudowane planowane tu fontanna i tężnia, aby je zrobić później trzeba będzie również... zniszczyć nową zieleń.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę