Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Mniej kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich w podlaskich firmach

Właściciele podlaskich firm rzadziej niż przed rokiem wnioskują o przeprowadzenie kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

 

Jak wynika z danych białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w pierwszym półroczu na wniosek pracodawcy sprawdzono 2,5 tysiąca osób na L4. To o blisko 700 kontroli mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Zakwestionowano blisko sto zwolnień
Od stycznia do końca czerwca na blisko 2,5 tysiąca kontroli - zakwestionowano zaledwie 93 zwolnienia lekarskie i cofnięto wypłatę zasiłków na łączną kwotę prawie 100 tysięcy złotych. Większość kontroli dotyczyła sposobu wykorzystywania zwolnienia, między innymi czy chory pracownik nie jest na wczasach lub czy na przykład nie pracuje w tym czasie w innej firmie. Między innymi na takim procederze przyłapano 78 osób, którym nakazano zwrot ponad 70 tysięcy złotych.
Drugim rodzajem kontroli było badanie przez lekarzy orzeczników, czy przyznane zwolnienia lekarskie nie są zbyt długie. Od stycznia do lipca sprawdzono 900 osób, z czego zaledwie 15-tu skrócono zwolnienia lekarskie w sumie o 158 dni. W ten sposób wstrzymano wypłatę ponad 17 tysięcy złotych zasiłku chorobowego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę