Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Wytną drzewa, ale obiecują nowe nasadzenia

Główne zdjęcie
fot. Czytelnik

- Wielka szkoda, że te drzewa pójdą pod wycinkę, ale nie możemy na drzewach zbudować bloku na 123 lokale mieszkalne – tłumaczy konieczność wycinki 53 drzew z terenu po dawnym przedszkolu przy ulicy Reymonta 7 A Zbigniew Bronowicz, główny specjalista do spraw inwestycji i remontów Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która chce w tym miejscu zacząć stawiać jesienią nowy budynek. - W połowie lipca złożyliśmy wniosek do prezydenta Łomży o zgodę na wycinkę drzew, proponując, że w zamian za odszkodowania posadzimy na terenie ŁSM 345 drzew i 147 krzewów.

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik
fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Na drzewach w 600-letniej Łomży co jakiś czas w różnych miejscach miasta pojawiają się koła czy elipsy na czerwono z numerami w środku. Słusznie Czytelnicy portalu 4lomza.pl postrzegają takie znaki jako złowróżbne dla przyszłości drzewostanu, wyglądu ulic, placów, skwerek i podwórek. - W chwili obecnej nie ma na naszym terenie drzew do wycinki – zapewnia wiceprezes największej w mieście lokatorni Krzysztof Cieśliński. Wyjątkiem są właśnie te z planowanej budowy, czekające na decyzję prezydenta. - Budowa przy Reymonta 7 A jest w porozumieniu z Urzędem Miejskim. Na pewno nie będzie odbywać się w środku lata, tylko jesienią, kiedy kończy się okres wegetatywny.
Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zleciła w 2017 r. wycinkę 78 drzew, na co uzyskała zgodę z magistratu, a w zamian za to posadziła 364 drzewa, m.in., klony, lipy, jarzębiny, świerki, oraz 618 krzewów, głównie pęcherznicy i żywotnika, w postaci drzewiastej częściej zwanego tują. Z kolei w pierwszym półroczu 2018 drzew na terenie ŁSM wycięto 22, natomiast dosadzono 167 drzew i 224 krzewy. Drzewa, mające być rekompensatą za usunięcie z działki dawnego przedszkola przy ulicy Reymonta 7 A, mogą pojawić się jesienią albo wiosną, m.in., przy Reymonta 5 – 60 tui, naprzeciw Reymonta 7 - 40 drzew, Reymonta 11 – od strony pływalni – 25 tui, Staffa 8 – 65 tui i 27 krzaków pęćherznicy, przy placu Niepodległości 15 od strony alei lipowej – 30 tui i 30 jabłoni ozdobnych, w pobliżu Prusa – 55 tui, blisko Przykoszarowej - 40 drzew i 120 krzaków pęcherznicy. Po 3 latach kontrolerzy z ratusza sprawdzą, czy ŁSM wywiązała się z obowiązku ustawowego i mogą umorzyć jej odszkodowanie za drzewa. Łukasz Czech z ratusza podaje, że w 2017 roku prezydent podpisał 46 zezwoleń na wycinkę 204 drzew w mieście osobom prawnym, nakazując im w zamian posadzić przynajmniej tyle samo. Odmówił wycinki 88 drzew. Oprócz tego, osoby fizyczne złożyły wnioski o wycinkę 63 drzew i uzyskały zgodę, jednak bez obowiązku posadzenie w zamian nowych drzew.
- Klika starszych drzew z Reymonta 7 a może uda się nam uratować – zastanawia się nad ochroną ginącej naturalnej przyrody w Polsce, przegrywającej z betonem, polbrukiem i asfaltem, Zbigniew Bronowicz z Łomży. - Jeśli będą 4 do 5 metrów od planowanego wykopu, obłożymy je deseczkami.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę