Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Autobusy będą zajeżdżały... tu gdzie dotychczas

Nowy dworzec autobusowy w Łomży powinien stanąć za rok. To najnowsza, optymistyczna wersja wydarzeń podawanych przez władze miasta. W poniedziałkowe popołudnie ratusz ogłosił, że... „Miejski Dworzec Autobusowy zostanie przebudowany” i że Miasto Łomża podpisało umowę na bezpłatne użytkowanie części dworca zakupionej przez prywatnego przedsiębiorcę. Obowiązuje ona do 10. stycznia 2019 r., ale „termin ten jednak w miarę potrzeby może zostać wydłużony”. - Oznacza to, że Miejski Dworzec Autobusowy będzie obsługiwał podróżnych w dotychczasowej lokalizacji – podał Łukasz Czech z ratusza”.

W grudniu za blisko 5 mln zł (netto) władze miasta sprzedały blisko hektarową działkę z dworcem autobusowy u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Plan był taki, że za te pieniądze zostanie zbudowany mniejszy, ale bardziej funkcjonalny dworzec, od strony ul. Dworcowej. Okazało się to niemożliwe. W pierwszym przetargu na wyłonienie wykonawcy nowego dworca autobusowego w Łomży ceny ofert jego budowy wynosiły od 12,6 mln zł do 14,3 mln zł, a ogłoszony wówczas limit miejskich środków tylko 4 mln zł. Aby obniżyć ceny  zdecydowano się na rozbicie zadania na kilka mniejszych przetargów branżowych i robienie „po gospodarsku” wszystkiego co się da miejskimi siła. Póki co do końca lipca miasto miało wydać sprzedany stary dworzec nowemu właścicielowi, a w tym czasu MPGKiM, na zlecenie z ratusza (za za 1,57 mln zł) miał zbudować duży parking przy ul. Dworcowej, gdzie planowano dworzec tymczasowy. W poniedziałek rano nic oficjalnie nie było wiadomo choć miesiąc wcześniej Andrzej Garlicki zapewniał radnych, że „przygotowują już bardzo usilnie pełną informację co i kiedy się wydarzy na tym dworcu autobusowym”. 
Dopiero po godz. 15. południu przekazał lokalnym mediom informację dotycząca dworca autobusowego w Łomży, którą na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Milejskiego została zatytułowana: „Miejski Dworzec Autobusowy zostanie przebudowany”.
Już z pierwszych zdań dowiadujemy się, że w piątek Miasto Łomża podpisało umowę na bezpłatne użytkowanie części dworca, którą kilak miesięcy wcześniej sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy. Umowa obowiązuje do 10 stycznia 2019 r., ale jak zaznaczono, termin ten jednak w miarę potrzeby może zostać wydłużony. Oznacza to, że podczas budowy Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego, Miejski Dworzec Autobusowy będzie obsługiwał podróżnych w dotychczasowej lokalizacji.

Co i kiedy... się wydarzy na tym dworcu autobusowym?

W połowie sierpnia, po oddaniu do użytkowania parkingu, planowane jest rozpoczęcie robót rozbiórkowych na istniejącym dworcu oraz budowa sieci elektrycznych i teletechnicznych, a także kanalizacji deszczowej i wodociągu. Te drugie prace powinny potrwać do listopada. 
We wrześniu Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zamierza ruszyć z przebudową sieci ciepłowniczej, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalne i Mieszkaniowej „z robotami drogowymi”. W październiku budowę kanalizacji sanitarnej rozpocznie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zostanie wówczas również przebudowana nawierzchnia w pasie pawilonów handlowych usytuowanych przy Al. Legionów oraz ich przełączenie do nowej sieci. Planowany czas wykonywania tych prac wynosi około 2-3 miesięcy. Na przełomie września i października przewiduje się też wykonanie stóp fundamentowych konstrukcji zadaszenia i budynku dworca. Montaż konstrukcji stalowej z przykryciem szklanym przewidywany jest do połowy przyszłego roku. W kwietniu 2019 r. powinna rozpocząć się budowa dworcowej poczekalni, zaś jej zakończenie spodziewane jest w lipcu 2019 r. W podobnym okresie mają zakończyć się całkowicie roboty drogowe na terenie dworca i drodze łączącej z ul. Sikorskiego, które prowadzone będą sukcesywnie po wykonaniu sieci podziemnych. 
- Na tym etapie powyższy harmonogram jest orientacyjny i mogą wystąpić w nim zmiany związane chociażby z warunkami atmosferycznymi – czytamy w miejskim komunikacie. 

Jest w nim także informacja, że podczas prowadzenia inwestycji największych niedogodności należy spodziewać się w rejonie ulicy Dworcowej. O organizacji ruchu podczas jej remontu Urząd Miejski ma informować na bieżąco, a dojazd do targowiska przy Miejskiej Hali Targowej zostanie zapewniony od strony ul. Sikorskiego. Jest też zapewnienie, że podejmowane są stosowne działania, by inwestycja została zrealizowane jak najszybciej, a prowadzone roboty były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

zobacz: Gdzie pojutrze będą zatrzymywały się autobusy?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę