Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

PINB: Budowa Zawadzkiej nie będzie wstrzymana

- Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Łomży do dnia dzisiejszego (piątkę, 27 lipca) nie wpłynął wniosek o wstrzymanie prac budowlanych przy budowie ul. Zawadzkiej – informuje Marek Raszczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Łomży. Pytaliśmy go o sytuację z budową ulicy Zawadzkiej, po uprawomocnieniu się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 8 maja 2018 r. Podkreśla też, że skarżąca decyzję ZRID mogła wnioskować do sądu o wstrzymanie prac budowlanych - jednak tego nie zrobiła.

Budowa kilometrowego przedłużenia dwujezdniowej ul. Zawadzkiej od skrzyżowania z ul. Przykoszarową do ronda na Szosie do Mężenina to największe tegoroczne przedsięwzięcie Łomży. Warta ok. 19 milionów złotych inwestycja zaczęła się wiosną. Prace mają być ukończone jesienią, ale do dziś decyzje na podstawie, których budowana jest ulica nie są prawomocne. Do czasu uprawomocnienia się wyroku prowadzono je na podstawie grudniowej decyzji Wojewody Podlaskiego, który po skargach mieszkańców, dopatrzył się nieprawidłowości we wcześniejszej decyzji Prezydenta Łomży i ją zmienił.  
- Decyzja Wojewody Podlaskiego była decyzją ostateczną lecz nie stała się prawomocna, gdyż została zaskarżona do WSA w Białymstoku. Decyzja ZRID Prezydenta Miasta Łomża podobnie - nie jest prawomocna – tłumaczy Marek Raszczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Łomży zaznaczając, że w wyrok dotyczył decyzji wojewody, a nie prezydenta Łomży. 
Obecnie inwestycja prowadzona jest na podstawie wydanej we wrześniu ubiegłego roku decyzji Prezydenta Łomża, której postanowieniem z 18 czerwca 2018 r., nadał on rygor natychmiastowej wykonalności. Raszczyk podaje, że na to postanowienie także wpłynęło zażalenie, ale po jego rozpatrzeniu Wojewoda Podlaskiego utrzymał je w mocy. 
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego tłumaczy, że zgodnie z Art.11g pkt 3 Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1496, ze zm.) „w postępowaniu przed organem odwoławczym oraz przed sadem administracyjnym nie można uchylić decyzji w całości ani stwierdzić jej nieważności, gdy wadą dotknięta jest tylko część decyzji dotycząca odcinka drogi, nieruchomości, działki.” Zaznacza, że Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w maju uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Podlaskiego mógł, na wniosek skarżącej, wstrzymać prace budowlane na ul. Zawadzkiej, ale tego nie uczynił, gdyż skarżąca o to nie wnosiła.

Co zatem oznacza wyrok WSA z 8 maja 2018 roku dla inwestora i dalszej realizacji tej inwestycji?
- W swym wyroku WSA uchylił decyzję Wojewody Podlaskiego pozostawiając w obiegu decyzję ZRID Prezydenta Miasta Łomża. Na obecnym etapie dysponentem postępowania administracyjnego jest Wojewoda Podlaski, który na podstawie wyroku WSA ma usunąć błędy proceduralne w uchylonej decyzji – podaje Marek Raszczyk. - Budowa prowadzona jest obecnie na podstawie ostatecznej decyzji ZRID, której to został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Art. 50 Prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. nie daje podstawy prawnej organowi nadzoru budowlanego do wstrzymania robót budowlanych w takim przypadku.

zobacz: Karygodne błędy przy ul. Zawadzkiej


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę