Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Gdzie pojutrze będą zatrzymywały się autobusy?

Jutro miasto powinno, zgodnie z aktem notarialnym, wydać dworzec autobusowy nowemu właścicielowi. Władze Łomży sprzedały go na przełomie 2017 i 2018 roku. Obok miał powstać nowy, mniejszy, ale bardziej funkcjonalny, ale nie powstał i nie wiadomo kiedy powstanie. Przed miesiącem na sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Andrzej Garlicki zapewniał radnych, że wszystko jest pod kontrolą, a oni „przygotowują już bardzo usilnie pełną informację co i kiedy się wydarzy na tym dworcu autobusowym”. Do dziś oficjalnie nic nie wiadomo.

W grudniu za blisko 5 mln zł (netto) władze miasta sprzedały blisko hektarową działkę z dworcem autobusowy u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Plan był taki, że za te pieniądze zostanie zbudowany mniejszy, ale bardziej funkcjonalny dworzec, od strony ul. Dworcowej. Ma zająć jedynie obecny wjazd na „stary” dworzec i zielony skwer oddzielający go od wiaty targowej. W pierwszym przetargu na wyłonienie wykonawcy nowego dworca autobusowego w Łomży ceny ofert jego budowy wynosiły od 12,6 mln zł do 14,3 mln zł. Ogłoszony wówczas limit miejskich środków na ten cel wynosił tylko 4 mln zł. Aby obniżyć ceny  zdecydowano się na rozbicie zadania na kilka mniejszych przetargów branżowych, ale pomimo kilku już przetargów wyłoniono oferty tylko na kilka niewielkich zadań. Jest wykonawca, który ma rozebrać część „starego” dworca z „domkiem dróżnika” i znajdujący się pomiędzy dworcem a hala targową szalet miejski (koszt 26 tys. zł) oraz wykonawca, który ma zbudować sieć elektryczną (553 tys. zł). W ubiegłym tygodniu ratusz poinformował o wyborze oferty na budowę kanalizację deszczowej i sieci wodociągowej. Za to zadanie miasto zapłaci 820 tys. zł, choć miejska wycena wynosiła 525 tys. zł, ale nie można już dłużej zwlekać z realizacją tej części, bo trzeba odprowadzić wodę z wielkiego parkingu, który przy ul. Dworcowej vis a vis wiaty targowej kończy budowę MPGKiM. Prace miejski zakład budżetowy wykonuje na zlecenie z ratusza za 1,57 mln zł. To tu według dawnych zapowiedzi miał działać tymczasowy dworzec autobusowy. Prace zmierzają ku końcowi, ale do jutra na pewno wszystkie nie będą wykonane. 

Pytanie gdzie będą zajeżdżały autobusy od 1. sierpnia nurtuje m.in. radnych miejskich. Przed miesiącem – 27. czerwca - podczas sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Andrzej Garlicki mówił radnym, że „przygotowują już bardzo usilnie pełną informację co i kiedy się wydarzy na tym dworcu autobusowym”, ale do dziś oficjalnie niewiele wiadomo. Garlicki mówił, że „z Panem Dołęgą (nowy właściciel dworca – dop. red.) są już po ustaleniach, podpiszą konkretne porozumienie na mocy, którego będą wykorzystywać ten plac, który obecnie służy jako dworzec do czasu wejścia Pana Dołęgi ze swoja inwestycją”
Termin wydania działki nowemu właścicielowi upływa 31 lipca, czyli jutro. W połowie miesiąca dopytywaliśmy w ratuszu o szczegóły porozumienia na mocy którego, zgodnie z zapowiedzią Garlickiego - miasto nadal miałaby korzystać ze sprzedanej działki. Okazuje się, że nic nie jest pewne. W czwartek Łukasz Czech z ratusza odpisał jedynie, że „trwają rozmowy z nabywcą, by do czasu rozpoczęcia przez niego własnej inwestycji, dworzec funkcjonował w obecnym miejscu”.
Na pytanie gdzie będą zajeżdżały autobusy od 1. sierpnia? - póki co nikt nie odpowiada.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę