Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Wiceprezydent polecił obniżyć cenę na działkę... pod rzeźnię bydła

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że na miejskiej działce przy ciepłowni miejskiej być może powstanie jedna z największych w kraju rzeźni bydła. Działka jest ostatnią wolną w Podstrefie Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od kilku lat nikt nie chciał jej kupić, bo plan zagospodarowania przestrzennego praktycznie wykluczał realizację tu większych inwestycji. Pod koniec kwietnia radni miejscy ten zły plan jednak poprawili, a miesiąc później prezydent wystawiał działkę ponownie na sprzedaż, przy czym obniżyły jej cenę o ćwierć miliona złotych. Tego samego dnia zainteresowany inwestor wystąpił do ratusza o wydanie decyzji środowiskowej na budowę tu gigantycznej rzeźni. Teraz miejscy urzędnicy przyznają, że obniżenie ceny wywoławczej wskazał zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Operat szacunkowy określający wartość sprzedawanej przez miasto działki nr 31323 przy ul. Ciepłej o pow. 2.4776 ha został sporządzony na dzień 4 września 2017 r. Wywczas rzeczoznawca wycenił tę miejską działkę na kwotę 2 mln 290 tys. 293 zł. Zgodnie z obowiązującym wówczas planem zagospodarowania przestrzennego blisko połowa rzekomo „inwestycyjnej” działki przeznaczona była pod usługi z zakresu turystyki, gastronomi i handlu, które w strefach ekonomicznych są niedozwolone, a na drugiej połowie przeznaczonej w planie „pod zabudowę produkcyjno-techniczną i usługową”, zabudować można tylko do 50% terenu. Pod koniec kwietnia m.in. te niedorzeczne zapisy radni zmienili i teraz cały teren przeznaczony jest pod zabudowę produkcyjną i usługową z maksymalną powierzchnią zabudowy 80% powierzchni działki. Mimo to prezydent Łomży decydując o ustaleniu ceny wywoławczej w kolejnym przetargu, który ogłosił natychmiast po wejściu w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego, obniżył ją o ponad 240 tysięcy złotych. Dlaczego tak postąpił? Grzegorz Daniluk z ratusza podał, że „zgodnie ze strukturą Urzędu Miejskiego w Łomży naczelnik Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami poinformował o możliwości rozpisania drugiego przetargu bezpośredniego przełożonego zastępcę Prezydenta Miasta Łomży Andrzeja Garlickiego, który wskazał obniżenie ceny wywoławczej o 10 procent. Tę decyzję podtrzymał prezydent, wydając odpowiednie zarządzenie.” Dlatego w ogłoszonym przetargu, który ma się odbyć 1. sierpnia, cena wywoławcza miejskiej działki będzie wynosiła „tylko” 2 mln 50 tys. zł.
- Obniżając cenę tej działki chcieliśmy zachęcić do przystąpienia do przetargu większą ilość podmiotów, gdyż w poprzednim przetargu nie wpłynęła żadna oferta – tłumaczy Daniluk.
Grzegorz Daniluk odpowiadając na nasze pytania twierdzi, że „zmiana planu zagospodarowania przestrzennego nie mogła doprowadzić do spadku wartości wymienionej działki”.
Informuje, że operat szacunkowy, który posłużył do ogłoszenia przetargu z niższą ceną, będzie ważny tylko do początku września 2018 roku, ale przekonuje, że „zmiana planu zagospodarowania przestrzennego nie ma wpływu na wartość nieruchomości przy tworzeniu operatu szacunkowego”.
Tymczasem w przyjętej przez Radę Miejską Łomży uchwale o zmianie zagospodarowania przestrzennego tej części miasta jest m.in. artykuł 14, który mówi: „W przypadku stwierdzenia wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu, stawkę opłaty, o której mowa w ustawie, określa się w wysokości 30% dla całego obszaru objętego planem”. To tzw. renta planistyczna. Opłata ta dotyczy każdego prywatnego właściciela, który będzie chciał przez najbliższe pięć lat sprzedać działkę znajdującą się w tej części miasta.

W tej sprawie ciekawe są także zbieżności kilku dat.
25. kwietnia 2018 roku radni Łomży uchwalają nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Aby stać się prawomocnym musi zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Publikacja następuje 10. maja 2018 r., przy czym uchwała wchodzi w życie po upływie kolejnych 14 dni.
25. maja 2018 r. prezydent podpisuje zarządzenie o obniżeniu o 10% ceny wywoławczej działki nr 31323 przy ul. Ciepłej
29. maja 2018 r. ogłaszany jest przetarg na sprzedaż tej miejskiej działki. Ogłoszenia publikowane są przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną i Urząd Miejski w Łomży, przy czym zaznaczono w nich już nowe przeznaczenie działki w planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy produkcyjno-usługowej.
29. maja 2018 r. - czyli tego samego dnia, gdy ukazują się ogłoszenia - OSI POLAND FOODWORKS Sp. z o.o. wystąpiła do Urzędu Miejskiego w Łomży o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu produkcyjnego wraz z instalacją do uboju bydła na działce nr 31323 przy ul. Ciepłej w Łomży.

zobacz: Gigantyczna rzeźnia powstanie w Łomży?

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę