Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Rowerzysta przed kierowcą

Główne zdjęcie
narysowany przez Czytelnika schemat "zagrożeń drogowych" jazdy rowerzystów wokół ronda Witolda Lutosławskiego

- Kto ma pierwszeństwo na rondzie Witolda Lutosławskiego? – pyta Czytelnik, który obserwując na co dzień to co dzieję się na rondzie, które dookoła otoczone jest ścieżkami rowerowymi. - Podczas przejazdu każdej z ulic rowerzysta ma do pokonania dwa skrzyżowania i cztery sytuacje drogowe – zauważa podkreślając, że i kierowcy i rowerzyści mają tu problem. - Przeważnie kierowcy ustępują pierwszeństwa rowerzystom, ale są tacy kierowcy, którzy na pełnym gazie wjeżdżają na rondo jak i z niego zjeżdżają – pisze prosząc o „zbadanie” sprawy. - Może za pomocą Waszego portalu uda się uzyskać odpowiedź od Policji i poinformować oficjalnie czytelników. Udało się...

Na pytania Czytelnika odpowiedział kom. Hubert Bogut, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Rondo Lutosławskiego - na wszystkich wlotach wyznaczone są przejazdy dla rowerzystów. Zasady określające pierwszeństwo przejazdu reguluje art. 27 ustawy z dnia 20.04.1997 r (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późniejszymi zmianami) prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym artykułem kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu dla rowerów jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Jest to sytuacja w której pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania (ronda).
Ustęp 1a ww. art. reguluje sytuację zjeżdżania ze skrzyżowania - kierujący pojazdem który skręca w drogę poprzeczną (a w tym przypadku tak właśnie będzie) jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów drodze dla rowerów lub innej części drogi którą zamierza opuścić. 
W tym przypadku kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa zarówno rowerzyście znajdującemu się na przejeździe dla rowerów ale także który dojeżdża drogą dla rowerów do tego przejazdu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę