wtorek, 07 kwietnia 2020 napisz DONOS@
200316011340.png

Rowerzysta przed kierowcą

- Kto ma pierwszeństwo na rondzie Witolda Lutosławskiego? – pyta Czytelnik, który obserwując na co dzień to co dzieję się na rondzie, które dookoła otoczone jest ścieżkami rowerowymi. - Podczas przejazdu każdej z ulic rowerzysta ma do pokonania dwa skrzyżowania i cztery sytuacje drogowe – zauważa podkreślając, że i kierowcy i rowerzyści mają tu problem. - Przeważnie kierowcy ustępują pierwszeństwa rowerzystom, ale są tacy kierowcy, którzy na pełnym gazie wjeżdżają na rondo jak i z niego zjeżdżają – pisze prosząc o „zbadanie” sprawy. - Może za pomocą Waszego portalu uda się uzyskać odpowiedź od Policji i poinformować oficjalnie czytelników. Udało się...

narysowany przez Czytelnika schemat "zagrożeń drogowych" jazdy rowerzystów wokół ronda Witolda Lutosławskiego
narysowany przez Czytelnika schemat "zagrożeń drogowych" jazdy rowerzystów wokół ronda Witolda Lutosławskiego

Na pytania Czytelnika odpowiedział kom. Hubert Bogut, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Rondo Lutosławskiego - na wszystkich wlotach wyznaczone są przejazdy dla rowerzystów. Zasady określające pierwszeństwo przejazdu reguluje art. 27 ustawy z dnia 20.04.1997 r (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późniejszymi zmianami) prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym artykułem kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu dla rowerów jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Jest to sytuacja w której pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania (ronda).
Ustęp 1a ww. art. reguluje sytuację zjeżdżania ze skrzyżowania - kierujący pojazdem który skręca w drogę poprzeczną (a w tym przypadku tak właśnie będzie) jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów drodze dla rowerów lub innej części drogi którą zamierza opuścić. 
W tym przypadku kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa zarówno rowerzyście znajdującemu się na przejeździe dla rowerów ale także który dojeżdża drogą dla rowerów do tego przejazdu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę