Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Nowy park miejski, leżaki na bulwarze albo wybieg dla psów

Główne zdjęcie
Łomża

40 kilka propozycji do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 zgłosili mieszkańcy Łomży z trzech stref, na jakie dla potrzeb BO podzielono 600-letnie miasto z ponad 1000-letnią tradycją: Centrum, Południe i Łomżyca. Ratusz zakończył z końcem czerwca przyjmowanie wniosków na inwestycje o wartości do 220 000 zł na działkach miejskich, o ile nowe propozycje nie kolidują z innymi planami realizacji na wskazywanym przez wnioskodawcę terenie. Znakomita większość propozycji dotyczy tego, co w minionych latach: remontów ulic, chodników, parkingów oraz infrastruktury w rekreacji. Wśród ponad 40 wniosków kilka może dotyczyć tzw. Młodzieżowego BO, na który jest 100 tys. zł.

Tematem zainteresowania mieszkańców jest zbieg trzech ulic: Rybaków, Zdrojowej i nachylonej pod dużym kątem Sikorskiego, biegnącej w kierunku nowego mostu. Rozpędzone samochody są niebezpiecznym problemem dla pieszych i rowerzystów, na co antidotum może być sygnalizacja świetlna lub budowa ronda. Drugie rondo „obywatelskie” pojawia się przy Szosie Zambrowskiej u zbiegu z aleją Piłsudskiego, ażeby wyhamować prędkość aut jadących od strony Zambrowa. Przed Powiatowym Urzędem Pracy powinien zostać poprawiony i uporządkowany parking, zaś wjazd od strony blok przy Nowogrodzkiej 6 i Stacha Konwy 2 wymaga modernizacji, ponieważ uczniowie „Wety” i interesanci traktują to jako miejsca postojowe, utrudniając dojazdy do garaży i przejście pieszym. Wnioskowane jest przełożenie nawierzchni historycznej, brukowanej, długiej i pochyłej ulicy Kapucyńskiej wzdłuż klasztoru oraz monitoring osiedla nr 5, m.in., z Dworną, Senatorską, Woziwodzką i Rybakami. Poprawy stanu chodników chcą autorzy wniosków, dotyczących ulic: Przytulnej, Miłej, Uśmiechu, Promiennej, Spacerowej, Łukasińskiego (z wjazdami), Harcerskiej przy Wojska Polskiego, Bawełnianej, porucznika Łagody, przy SP nr 10 na ul. Juliana Niemcewicza i Przykoszarowej. Łomżyniacy w BO 2019 chcą również funduszy na poprawę nawierzchni jezdni: Prusa, Bema od Chopina i Reymonta oraz  Konstytucji 3 Maja 6, 8 i 9. Przydadzą się remonty na parkingach lub uporządkowanie i stworzenie nowych miejsc postojowych na: Studenckiej i Wojska Polskiego na „Bawełnie” w pobliżu przedszkoli „Ósemeczka” i „Pinokio”. Na Łomżycy przyda się cywilizowane i utwardzone dojście od strony Łukasińskiego do SP 5, której główna brama jest od Polnej oraz ciąg pieszo-jezdny z Nowogrodzkiej na Groblę Jednaczewską (ale nie przez Łąkową – we wniosku znalazł się wpis, że jest adekwatny szlak w planie zagospodarowania Łomży z 2008).

Rekreacja nad Narwią i ławeczki dla wybitnych
Na bulwarze nad Narwią czy w sąsiedztwie bulwaru przy Rybakach mogłoby powstać 20 miejsc postojowych. 20 ławeczek pojedynczych i 12 podwójnych postuluje na bulwarze kolejny wniosek. Nazwa ławeczka nabiera nowego sensu, gdy oglądamy dołączone zdjęcia: są to 3-częściowe leżaki z wielu równolegle połączonych deseczek pod głowę i plecy, tułów i nogi. Z bulwaru przy Porcie Łomża może pobiegnie bulwar spacerowo-rowerowy ku plaży miejskiej. Inny wniosek zawiera się w pomyśle przeniesienia terenów rekreacyjnych miasta na 2. stronę Narwi. Plac zabaw postulowany jest na Krasce przy Kolibrowej róg Pawiej, z siłownią równolegle do toru kolejowego, ewentualnie przy Kruczej. W rejonie przydałyby się wiaty przystankowe, kosze na śmieci, LED i oznakowanie przejścia przy kościele NMP Częstochowskiej. Sky Park Fitness ma swą szansę przy Kurpiowskiej i Harcerskiej, zaś przy 3 Maja – huśtawka, piaskownica i szachy do gry na świeżym powietrzu. Mini bulwar nad Łomżyczką także czeka na ławeczki, stojaki na rowery i oświetlenie. Przy Kazańskiej 3, 5 i 9 można zmodernizować plac zabaw; przy „Orliku” na Katyńskiej zbudować boisko do plażowej piłki siatkowej i ręcznej; u zbiegu Szosy Zambrowskiej i alei Piłsudskiego stworzyć park miejski, a zgłoszona została też potrzeba utworzenia placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych: chodzi o to, żeby one również mogły korzystać z urządzeń do huśtania, zjeżdżania i obracania się dla zabawy z dziećmi poruszającymi się samodzielnie. W sercu miasta na ścianach budynków mogłyby pojawić się rzeźby i płyty ceramiczne ze zwierzątkami z bajek Herberta – Dworna 35 koło Galerii Aporia i księgarni oraz Farna 1 na wysokości 1. piętra. Siedzącej w pobliżu na ławeczce Hance Bielickiej (1915 – 2006), być może, z czasem towarzyszyć będą na Farnej i Długiej kolejni wybitni łomżanie: prawnik profesor Bohdan Winiarski (1884 - 1969), 1. rektor UW, teolog i wolnomularz Wojciech Szweykowski (1773 – 1838), filozof Wincenty Lutosławski (1863 – 1954). Przy alei Legionów i ul. kardynała Wyszyńskiego pojawił się postulat walki z wronami i kawkami; na 20 kilometrach Narwi zarybianie rzeki; przy Broniewskiego wybieg dla psów. W Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim znalazła się, m.in., gra miejska, jednak bez szczegółów. Opisany tu kalejdoskop pomysłów, miejsc i (nie)zgodności z regułami BO 2019 urzędnicy uporządkują do końca wakacji, z autorami ustalając, o co im chodziło. Glosowanie łomżan odbędzie się między 18. września a 4. października. Wyniki poznamy 15. października. - Wysokość Budżetu Obywatelskiego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, musi wynieść co najmniej pół procenta wydatków miasta, zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu Łomży za rok 2018 – informuje Grzegorz Daniluk. - Spodziewamy się kwoty około 2 milionów zł, jednak prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje radnym jej zwiększenie.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę