Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Protest w Łomży... symboliczny

Główne zdjęcie
Zdjęcie uczestników wczorajszego symbolicznego protestu przed Sądem Okręgowym w Łomży

- PiS nie chce zauważać oporu społecznego. Robi to co chce, ale to się zemści przy najbliższych wyborach – mówi Jacek Piorunek, szef struktur Platformy Obywatelskiej w Powiecie Łomżyńskim. Wczoraj i przedwczoraj grupka działaczy i sympatyków partii przed Sądem Okręgowym w Łomży włączała się do odbywającej się w dużych miastach Polski akcji w obronie sędziów Sądu Najwyższego. Na mocy uchwalonej wiosna ustawy sędziowie SN po osiągnięciu 65 roku życia automatycznie mają przechodzić na emerytury. Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że to niezgodne z obowiązującą w Polsce Konstytucją.

Demonstracje przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym odbywały się przed sądami w wielu polskich miastach - m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie czy Białymstoku. W największych brały udział tysiące ludzi. Łomża w sposób symboliczny przyłączyła się do akcji. Przedwczoraj przez Sądem Okręgowym w Łomży ze świeczkami przyszły cztery osoby, a wczoraj „już” kilkanaście. Wśród zebranych byli m.in. szefowie miejskich i powiatowych struktur PO Cezary Kisiel i Jacek Piorunek, oraz Maciej Borysewicz, który ma być kandydatem partii na prezydenta miasta. Piorunek mówił, że przyszli pod Sąd Okręgowy w Łomży, aby w ten sposób przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji w obronie sędziów Sądu Najwyższego.
- PiS chce ich wysłać na emerytury, aby zastąpić ich swoimi ludźmi – mówił Piorunek. Przekonuje, że ta zmiana zachwieje trójpodziałem władzy i w konsekwencji może doprowadzić do naszego wyjścia z Unii Europejskiej. Przypomina też, że Sąd Najwyższy w Polsce orzeka o ważności wyborów.
- To co dzieje się jest niedopuszczalne, to jest łamanie Konstytucji – dodaje Cezary Kisiel. - Każdy obywatel, który zdaje sobie z tego sprawę powinien tu być. Przykre, że tak mało osób przyszło, ale to też pokazuje, że także w Łomży są ludzie, dla których te sprawy są ważne.  
Dopytywani dlaczego w łomżyńską „akcję protestu” zaangażowało się tak mało nawet członków PO, których w mieście i regionie ma być ok. 100, odpowiadają, że nie była to jakaś zorganizowana akcja protestacyjna, ale raczej spontaniczny odruch.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę