Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Idą od św. Andrzeja z Łomży do Matki Bożej w Hodyszewie

Główne zdjęcie
Pielgrzymi fot. Milena Wierzbowska

Siostra Zofia Kołodziejczyk nie jest zakonnicą, tylko 56-letnią księgową z Łomży, która razem z 87 wędrowcami ruszyła z parafii świętego Andrzeja Boboli do Hodyszewa szlakiem XVI Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki pod hasłem „Napełnieni zostaliśmy Duchem Świętym wraz z Maryją”. - Byłam na wszystkich szesnastu, ponieważ na dłuższą pielgrzymkę trzeba więcej czasu i sił – mówi siostra Zofia, bo siostrami i braćmi nazywają siebie pątnicy w drodze, których przewodnikiem duchowym jest ksiądz proboszcz Andrzej Popielski (lat 50). - Ten czas mamy dla siebie: na wspólną modlitwę, rozważania duchowe i spotkania z ciekawymi ludźmi, na przepiękne krajobrazy i fajne zmęczenie.

Słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej Hodyszewskiej
Słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej Hodyszewskiej

Najmłodsza łomżynianka na pątniczym szlaku to 3-letnia Natalka, ale kilka osób ma ponad 80 lat. Przeważa młodzież, będąca wiosną Kościoła, przyszłością rodzin i Ojczyzny. - Nasze wędrowanie z Bogiem zaczęliśmy w piątek o godzinie 7. 30 mszą św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Łomży, a zakończymy w południe mszą w Hodyszewie – przedstawia plany ks. przewodnik. - Pielgrzymki co roku mają swój temat wiodący, który pozwala ludziom formować sumienia i pogłębiać świadomość religijną i narodową. Teraz jest to hasło kościelnego roku duszpasterskiego „Napełnieni zostaliśmy Duchem Świętym wraz z Maryją” i temu zostaną poświęcone prowadzone przeze mnie rozważania. Będziemy rozważać, jak Duch Święty pomaga nam w codzienności, w rozeznaniu trudnych spraw, jak popełniamy grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, np., zwątpienia i zaniedbania, zastanowimy się także, jak poprowadzić i przeżywać modlitwę uwielbienia i wstawiennictwa do Ducha Świętego. W drodze do Matki Bożej Pojednania nieść będziemy intencje rodzinne, parafialne i Ojczyźniane. W hodyszewskim sanktuarium znajduje się obraz Maryi z ok. 1630 r., grekokatolicy, prawosławni i katolicy. Trasa pielgrzymki wiedzie z Łomży przez Siemień, Pniewo, Gać, Gosie, Kołaki Kościelne (piątek) i Kulesze Kościelne, Kalinowo Stare, Mazury, Jabłoń Kościelną, Nowe Piekuty (sobota). O godzinie 8. rano w niedzielę pielgrzymi wyruszą do Hodyszewa, gdzie przybędą około godz. 10. Na godz. 12. zaplanowana jest msza św., którą ma odprawiać prowincjał Prowincji Południowej Księży Pallotynów w Polsce. Na trasie pątnicy uczą się w pełnym słońcu wewnętrznego zadbania o siebie, wzbudzania intencji, wspólnego śpiewu, odmawiania różańca, dobrych uczynków, słów i gestów, również pod adresem tych ludzi, którzy witają, częstują kanapkami i napojami i przyjmą na nocleg. - Mamy czas zastanowić się, co nas spotyka w życiu, możemy indywidualnie i w grupie modlić się za chorych, jest okazja pomyśleć o trudach, pragnieniach i radościach – podsumowuje siostra Zosia.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę