Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Muzyka baroku w drozdowskim muzeum

Duo Roszkowski braci-wirtuozów: skrzypka Adama i wiolonczelisty Jana, zagrało podczas kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Występujący na co dzień głównie poza granicami kraju artyści wykonali program „Baroque space”, koncentrując się na dziełach XVIII-wiecznych mistrzów, ale sięgnęli też po utwory współczesne czerpiące z baroku. Większość z nich drozdowska i łomżyńska publiczność słyszała w sobotni wieczór po raz pierwszy, a już na pewno w takim opracowaniu i tak wirtuozowskim wykonaniu.

Pierwszy weekend wakacji, deszczowa aura i mundialowy mecz, walczących o być albo nie być w turnieju, broniących tytułu mistrzów świata Niemców, nie wróżyły dobrze frekwencji, ale w saloniku drozdowskiego muzeum pojawiło się ponad 40 osób, w tym dzieci i młodzież. Był to już piąty koncert w ramach kameralnego cyklu, organizowanego w Drozdowie przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego dzięki wsparciu Muzeum Przyrody i jak podkreślali melomani, zdecydowanie jeden z najciekawszych. Pochodzący z Suwałk artyści, studiujący nie tylko w kraju, ale też i poza jego granicami, koncertujący w całej Europie i USA oraz regularnie współpracujący z tamtejszymi orkiestrami – Adam Roszkowski jest np. I skrzypkiem Orchestre National de Belgique w Brukseli – zachwycili nie tylko umiejętnościami, ale też błyskotliwą interpretacją starannie dobranych, rzadko w Polsce wykonywanych utworów. 
– Ta dawna muzyka w takich przestrzeniach, jak dworek czy barokowy kościół, nabiera dodatkowego blasku – wyjaśnia Jan Roszkowski. – Stąd pomysł bardzo barokowego programu, chociaż nie tylko, bo zagraliśmy też utwory kompozytorów współczesnych, jak postromantyczna kompozycja Gliera, ale nawiązująca do baroku, choćby z racji tych ludowych tańców. 
Siedem Duetów na skrzypce i wiolonczelę Reinholda Ernsta Gliera, kompozytora z Rosji, ale mającego też ukraińskie, polskie i niemieckie korzenie oraz na finał wirtuozowska, również utrzymana w barokowym stylu Passacaglia norweskiego twórcy Johana Halvorsena, były jedynymi utworami współczesnymi w programie koncertu. Przeważały w nim bowiem zdecydowanie dzieła barokowe: od najsłynniejszego z Bachów Jana Sebastiana (słynna Aria na strunie G z suity D dur, BWV 1068 oraz Inwencje dwugłosowe BWV 772–786 w transkrypcji na skrzypce i wiolonczelę, w tym bisowana Nr.1 C dur), poprzez Duet na skrzypce i wiolonczelę C dur Johanna G. Albrechtsbergera, austriackiego kompozytora i nauczyciela  Ludwiga van Beethovena, aż do słynnego Kanon D dur Niemca Johanna Pachelbla, wszystkie w mistrzowskim wykonaniu, potęgowanym jeszcze świetną atmosferą samego miejsca, dawnej siedziby Lutosławskich. 
– To niezwykłe miejsce, w którym cały czas czuć ducha tej rodziny – ocenia Adam Roszkowski. – Prześledziłem dokładnie i z wielkim zaciekawieniem całą historię Lutosławskich i te koncerty tutaj, w ich dawnym dworze, są niesamowitą sprawą. Moim marzeniem byłoby zobaczyć kiedyś tutaj partytury Lutosławskiego, bo jego muzyka robi ogromne wrażenie, kiedy wykonuję ją za granicą – np. ostatnio grałem jego III Symfonię z Orkiestrą Narodową Belgii i jako jedyny Polak w jej składzie byłem z tego bardzo dumny. 
– Te koncerty kameralne dają nam możliwość zaprezentowania zupełnie innego repertuaru, dotąd nigdy tu nie granego – podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej. – Bardzo ciekawe jest to zestawienie utworów przeznaczonych tylko na te dwa instrumenty i bardzo się cieszę, że mogliśmy  posłuchać Gliera, Halvorsena czy opracowań utworów barokowych w tak wirtuozowskim wykonaniu – myślę, że to była prawdziwa gratka dla melomanów, bo dla mnie na pewno, bo sam nie znałem niektórych z zaprezentowanych dzisiaj utworów, a inne w takim właśnie opracowaniu słyszałem po raz pierwszy. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Wiesław Wiśniewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę