Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rzeki nam wysychają

Główne zdjęcie
Plaża miejska

Na Narwi, na Pisie i Biebrzy, notowane są dolne części niski stanów wody. W przypadku Narwi w okolicy Łomży poziom rzeki spadł do 74 cm. To tylko 12 cm powyżej odnotowanego dotychczas rekordu minimum rzeki, a w ciągu ostatnich dwóch dni wody ubyło na 4 cm. Dziś poziom rzeki jest znacznie niższy niż był w czerwcu rekordowo suchych lat 2006 i 2015. Wówczas najniższe stany wody na Narwi w Łomży – odpowiednio 66 cm i 68 cm - notowano w połowie sierpnia.

Już na początku czerwca ze względu na niskie stany wód, z braku możliwości zapewnienia odpowiedniej głębokości tranzytowej, zamknięto do odwołania możliwość żeglugi po Narwi na „żeglownym” odcinku od ujścia Biebrzy do Ostrołęki. W połowie czerwca „głębokość tranzytową” utracił odcinek od Ostrołęki w okolice Różana. Poziom wody stale opada. W piątek hydrolodzy poinformowali, że na Narwi w okolic Łomży po raz pierwszy w tym roku odnotowano przepływ poniżej średniego niskiego przepływu (SNQ). To oznacza, że na sekundę przepływa mniej niż 25,7 m3 wody. Od środy przepływ spadł o 1 m3. 
Na Narwi w Strękowej Górze, Wiźnie czy Nowogrodzie, podbnie jak na Biebrzy, przepływy poniżej SNQ notowane są od kilku dni. Na Pisie w Ptakach przepływ poniżej SNQ po raz pierwszy zanotowano we wtorek. Hydrolodzy nie mają wątpliwości – jeśli nie spadnie deszcz – wody w Narwi, Pisie i Biebrzy szybko będzie ubywać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę