Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Zatruć dopalaczami coraz więcej - także w Łomży

Wakacje i dużo czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze (ang. smarts) – przestrzegają policjanci. Dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla dziecka. Sprzedawane w postaci tabletek, proszków, kadzidełek, czy „tatuaży”, opakowane w kolorowe papierki, nadające im „niewinny” wygląd, są substancjami silnie działającymi na ośrodkowy układ nerwowy i mogą zagrozić życiu. Tylko przez pięć miesięcy tego roku do łomżyńskiego sanepidu zgłoszono 14 przypadków hospitalizacji pacjentów, którzy mogli zażyć tzw. dopalacze. Przez cały ubiegły rok było ich trzy razy mniej.

Dopalacze sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że  ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Tylko przez pięć miesięcy tego roku na oddział psychiatryczny szpitala w Łomży trafiło 14 osób z podejrzeniem zatrucia dopalaczami – mówi Gulanowska Julia z sanepidu podkreślając, że przez cały ubiegły rok takich przypadków było tylko 5. - Przede wszystkim dotyczy to ludzi młodych od 21 do 35 lat, ale był jedne przypadek hospitalizacji 17-latka.    

Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci i młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że są objawy, które powinny zwrócić uwagę lub zaniepokoić rodzica bądź opiekuna. To np. wygląd oczu - zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt. Mogą to być także złe samopoczucie, brak chęci do życia, lub 
stany wręcz euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia, nieuzasadnione ataki złości, agresji, zmiana nawyków żywieniowych, próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki, czy zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy zaliczane są:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.
  • Jak należy się zachować, co robić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki/tzw. dopalacze?

Gdzie szukać pomocy:
800 060 800   Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111            Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

zobacz: Dopalacze w szkole?

 

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę